Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie

BIP
« Powrót

Składki członkowskie - informacje.

24 stycznia 2024 10:57

Na podstawie art. 11 ust. 2 pkt 4 ustawy o samorządzie pielęgniarek i położnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 916, ze zm.) członkowie samorządu pielęgniarek i położnych obowiązani są regularnie opłacać składkę członkowską.

Wysokość składki członkowskiej została określona w Uchwale nr 18 i 22 VII Krajowego Zjazdu Pielęgniarek i Położnych z dnia 20 stycznia 2016 r. w sprawie składki członkowskiej oraz zasad jej podziału.

W przypadku uzyskiwania dochodów jednocześnie z kilku źródeł, składka członkowska powinna być naliczana z jednego źródła, w którym jej wysokość jest najwyższa.

Nieuregulowanie przez pielęgniarkę/położną składek za dwa pełne okresy płatności uprawnia właściwą Okręgową Izbę, której jest ona członkiem, do wszczęcia postępowania administracyjnego zgodnie z art. 92 ustawy z dnia 1 lipca 2011 r. o samorządzie pielęgniarek i położnych (Dz. U. Nr 174 poz. 1038 ze zm.).

Składki członkowskie płatne są miesięcznie na rachunek:

Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie
ul. Pułaskiego 25
42-200 Częstochowa
MILLENNIUM BANK

82 1160 2202 0000 0001 2869 0101

lub płatność w Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie (p. 405)

- do 15 dnia każdego miesiąca, za poprzedni miesiąc

 

 

Z opłacania składek członkowskich zwolnione są pielęgniarki i położne wymienione poniżej, które udokumentują w OIPiP w Częstochowie nabyte prawo do zwolnienia z opłacania składki (Uchwała nr 18 i 22 VII Krajowego Zjazdu Pielęgniarek i Położnych z dnia 20 stycznia 2016 r.):

  1.  Bezrobotne, które są zarejestrowane w urzędzie pracy (pod warunkiem przedłożenia zaświadczenia z urzędu pracy).
  2.  Które zaprzestały wykonywania zawodu i złożyły wniosek odnośnie zaprzestania wykonywania zawodu w OIPiP w Częstochowie.
  3.  Wykonujące zawód wyłącznie w formie wolontariatu (zaświadczenie).
  4.  Przebywające na urlopie macierzyńskim/tacierzyńskim, wychowawczym lub rodzicielskim (zaświadczenie, oświadczenie)
  5.  Pobierające świadczenia rehabilitacyjne lub pielęgnacyjne lub zasiłek z pomocy społecznej lub będące opiekunami osób otrzymujących świadczenie pielęgnacyjne stanowiące ich jedyne źródło dochodu (zaświadczenie).
  6.  Będące studentami studiów stacjonarnych II stopnia na kierunku pielęgniarstwo/ położnictwo, które nie wykonują zawodu (zaświadczenie).
  7.  Pobierające zasiłek chorobowy ZUS bez stosunku pracy (zaświadczenie).
  8.  Niepracujące, które: posiadają status emeryta lub rencisty, lub pobierają świadczenie przedemerytalne (zaświadczenie).