Coaching z zagadnień dotyczących prowadzenia II i III okresu porodu

20 czerwca 2024 19:07

Wokół położnictwa

Zasunięte rolety w oknach, zmysłowy mrok, zapach pięknie pachnących olejków eterycznych unoszący się w całym pomieszczeniu. Na ścianach i suficie migające niczym zajączki kolorowe światełka. Wszędzie wyczuwalna atmosfera ciepła, zrozumienia, wyczekiwania, rozluźnienia.

To nie opis sali sensorycznej czy pomieszczenia do relaksacji, a przygotowana na dwudniowe szkolenie dla położnych w naszej Sali Konferencyjnej. 17 i 18 czerwca br. dwie położne z Lublina, Edyta Borszcz i Karolina Rudzka, prowadziły coaching z zagadnień dotyczących prowadzenia II i III okresu porodu. W spotkaniu uczestniczyły 24 położne ze wszystkich szpitali w rejonie działania OIPiP w Częstochowie. Siedmiogodzinne zajęcia w każdy dzień wzbogacone były ćwiczeniami realizowanymi między uczestnikami. To dobra forma szkolenia zwiększająca świadomość i wyrabiająca wrażliwość na zachowania jakie mogą prezentować rodzące.

Wśród wielu tematów poruszono te dotyczące pozycji wertykalnych, przeglądu poszczególnych pozycji porodowych w tym wspomagających postęp porodu i rotację dziecka w kanale rodnym, wpływu sposobu prowadzenia II okresu porodu na obrażenia kanału rodnego, wsparcia Rodzącej

w II okresie porodu, konsekwencji przedwczesnego parcia oraz dystocji barkowej oraz ochrony krocza. Koleżanki położne wymieniały poglądy na temat nacięcia krocza w kontekście samoistnego pęknięcia. Przedyskutowały ciekawostki współczesnego położnictwa.

Realność szkolenia zaskoczyła nas samych. Otóż.

Siedzimy każdy w swoim pokoju w Biurze Izby. Wszyscy na bieżąco wykonujemy swoją pracę.

I nagle słyszymy krzyk. Zdezorientowani wbiegamy na salę konferencyjną myśląc, że coś się stało. I co się okazało? To był jeden z etapów szkolenia. Tak prawdziwy, że przez chwilę nikt nie pomyślał, że może to być sytuacja symulowana. Tego typu przeżycia mieliśmy jeszcze kilka podczas tego kursu. To też jest dla nas nauka.

Moje zadowolenie jest duże. Uczestniczek chyba też. Najbardziej cieszę się z planów na przyszły rok jeżeli chodzi o szkolenia położnych. Same panie wskazały na konieczność kształcenia w zakresie porodów w wodzie i szycia krocza. Będę rekomendował Okręgowej Radzie tematykę zaakceptowanych przez położne szkoleń.

Szanowne koleżanki. Pamiętajcie, że macie swoje przedstawicielki w Okręgowej Radzie.

Bądźcie z nimi w kontakcie. To są Wasze orędowniczki podczas tworzenie Planu Budżetu na następny rok i zabezpieczenia pieniędzy na ten cel.

I jeszcze jedno. Dla mnie to super sprawa. Jedna z położnych uczestniczących w szkoleniu, mająca doświadczenie w pracy za granicą, zaproponowała przeprowadzenie szkolenia w zakresie psychologicznych aspektów prowadzenia porodu. No to był miód na moje serce. Ustaliliśmy, że zrobimy webinar, który umieścimy na stronie naszej Izby po to, aby można było wielokrotnie odsłuchać go w dowolnym czasie. Dziękuję. Czekam na kolejne pomysły.

Samorząd jest dla jego członków i chcę Wam pokazać, że to nie są puste słowa. Pomóżcie mi w tym.

Jeżeli oglądacie fotorelację, emocje przeglądania pomnóżcie razy 100 i to w 10% odda atmosferę tego szkolenia.