Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie

BIP
« Powrót

III Forum leczenia ran przewlekłych

20 kwietnia 2024 19:44

18 kwietnia 2024 r. godz. 14:30

 

W czwartek o godzinie 14:30 odbyło się już III Forum leczenia ran przewlekłych.

To kontynuacja zgłębiania wiedzy i umiejętności oraz wymiany doświadczeń w leczeniu ran.

Tematem przewodnim tej edycji było leczenie ran przewlekłych terapią podciśnieniową.

Jest to nowoczesna metoda leczenia ran przewlekłych, umożliwiająca poprzez ciągłe odsysanie wysięku z rany, utrzymywanie ujemnego ciśnienia na jej powierzchni, oraz akcelerację wielu innych, mających pozytywny wpływ na tempo gojenia procesów naprawczych. Co więcej pobudza ranę do ziarninowania, zmniejsza obrzęk w okolicy rany powoduje przekrwienie dna rany, odprowadza nadmiar wysięku z powierzchni rany do kanistra, spełnia warunki koncepcji wilgotnej terapii ran, stymuluję proliferację fibroblastów i komórek endotelialnych oraz edukuje ilość bakterii w ranie.

Takie leczenie stosuje się w ranach przewlekłych – owrzodzenia, odleżyny, zespół stopy cukrzycowej, w ranach pourazowych np. otwarte złamania, w zakażonych ranach pooperacyjnych – np.powłok brzusznych, klatki piersiowej oraz do zabezpieczenia przeszczepów skórnych.

 

 

 

Forum odbyło się w formie zajęć warsztatowych. Nadal cieszy się to bardzo dużą aprobatą wśród uczestników. Było was aż 28 osób.

 

Szkolenie przeprowadziła Pani Agnieszka Klimas oraz Małgorzata Budynek z firmy Convatec. Z tego miejsca pragnę serdecznie podziękować za rzetelne przygotowanie oraz bardzo ciekawe warsztaty. Liczę na współpracę przy następnych edycjach.

 

Przykry jest fakt, że nadal jednak zdarzają się sytuacje, że pomimo potwierdzenia swojej obecności, osoba się nie pojawia. Apelujemy, aby w takim przypadku nas powiadomić, a my na to miejsce zaprosimy osobę z listy rezerwowej, która z wielką przyjemnością weźmie udział.

 

 

 

Poniżej fotorelacja ze spotkania.

 

Tomasz Czech

Jolanta Dołęga

Izabela Bem

Magdalena Maryon