Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie

BIP
« Powrót

Komunikat prasowy Polskiej Misji Medycznej

23 listopada 2023 18:19

Czołgi w Al-Szifa. W północnej Gazie przyjmuje tylko jeden szpital.

15 listopada armia izraelska weszła na teren szpitala Al-Szifa. W poprzednich dniach w szpitalu brakowało między innymi prądu dla inkubatorów, zmarła przez to 3 z 39 trzymanych w nich wcześniaków. ONZ apeluje o ewakuację 650 pacjentów szpitala - w całej północnej Gazie pacjentów przyjmuje już tylko szpital Al-Alhi.

Informacja prasowa                                                                                                                  Kraków, 16 listopada 2023 r.

 

Czołgi w Al-Szifa. W północnej Gazie przyjmuje tylko jeden szpital.

15 listopada armia izraelska weszła na teren szpitala Al-Szifa. W poprzednich dniach w szpitalu brakowało między innymi prądu dla inkubatorów, zmarła przez to 3 z 39 trzymanych w nich wcześniaków. ONZ apeluje o ewakuację 650 pacjentów szpitala - w całej północnej Gazie pacjentów przyjmuje już tylko szpital Al-Alhi.

Dokładna sytuacja w szpitalu nie jest w tym momencie znana: utracono łączność z personelem medycznym szpitala. Według ONZ, w placówce znajduje się 650 pacjentów, w tym ponad 30 noworodków. Na ten moment wszystko wskazuje na to, że większość z nich ewakuowana będzie do danego budynku szkolnego oraz namiotów rozbitych w pobliżu szpitala Europejskiego, w południowej części Gazy. W północnej Gazie pacjentów przyjmuje już tylko jeden szpital: Al-Alhi.

- Al-Szifa to był największy szpital, który operował w Gazie, w ataku zostały zniszczone jego budynki oraz sprzęt medyczny – komentuje Małgorzata Olasińska-Chart, dyrektorka programu pomocy humanitarnej w Polskiej Misji Medycznej – Pacjenci, którzy tam zostali, uchodźcy, którzy się tam kryją, są wciąż w zagrożeniu. Na teren szpitala wjechały czołgi. Jako organizacja humanitarna, obserwujemy tę sytuację z przerażeniem.

W południowej części Strefy Gazy, która jest miejscem schronienia dla osób uciekających z najintensywniej ostrzeliwanej północy, sytuacja w szpitalach jest niewiele lepsza. W szpitalu Nasser w Khan Younis brakuje łóżek dla pacjentów, przez małe zapasy czystej wody oddział pediatryczny mierzy się z epidemią zakaźnej biegunki wśród dzieci. Ostra biegunka jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci dzieci do lat 5, na świecie umiera na nią ponad 1000 dzieci dziennie.

- Nie możemy przestać o tym przypominać: dzieci to prawie połowa ofiar cywilnych w Strefie Gazy – dodaje Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej – Konwencja Genewska wymaga ochrony ludności cywilnej w szpitalach. Wraz ze społecznością międzynarodową, jako Polska Misja Medyczna apelujemy o natychmiastowe zatrzymanie ostrzału placówek medycznych.

W Strefie Gazy zginęło już ponad 200 medyków. Placówki medyczne zostały zaatakowane co najmniej 137 razy. 15 listopada na teren enklawy po raz pierwszy od dłuższego czasu dostarczono paliwo, które jest niezbędne dla dystrybucji pomocy humanitarnej oraz normalnego działania służby zdrowia. Niestety, Agencja Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie, która była jego odbiorcą, ocenia, że dostarczono jej zaledwie 13% dziennego zapotrzebowania, dzięki któremu mogłaby prowadzić podstawowe działania humanitarne w terenie. Szpitale w południowej części Strefy Gazy ostrzegają, że ich zapasy paliwa mogą wyczerpać się już 17 listopada.

We współpracy z Terre des Hommes Italy oraz Palestinian Medical Relief Society, Polska Misja Medyczna dostarczy ofiarom konfliktu rzeczy, których będą potrzebować po opuszczeniu swoich domów: koce, materace, ciepłe ubrania. Polska Misja Medyczna liczy, że przed nadejściem niskich temperatur dostęp do poszkodowanych cywilów nie będzie ograniczany przez władze po żadnej ze stron konfliktu. Organizacja przyłącza się również do apelów o zawieszenie broni w Strefie Gazy – tylko ono pozwoli skutecznie ratować ludzkie życia.

 

Wesprzyj pomoc Polskiej Misji Medycznej:

 

KONTAKT DLA MEDIÓW: Jakub Belina-Brzozowski, jakub.belina.brzozowski@pmm.org.pl tel. 792 770 776

 

pmm_jedenszpital-1.docx