22 października 2024 r.
W trosce o godność i jakość życia
Znacie to zdanie. To temat przewodni naszej częstochowskiej Konferencji naukowo-szkoleniowej organizowanej w ramach Jurajskiego Dnia Opieki Długoterminowej.
Organizujemy szkolenie z wielkim rozmachem ponieważ wśród wykładowców i panelistów znaleźli się najwybitniejsi specjaliści w tej dziedzinie medycyny od gór po Morze Bałtyckie przez Toruń, Katowice, Oborniki Śląskie czy Lublin. Zaproszenia przyjęli wszyscy zaproszeni goście. Przyjazd do Częstochowy potwierdzili pracodawcy podmiotów pielęgniarskich realizujących świadczenia z zakresu opieki długoterminowej. Akademia Polonijna szykuje już Aulę na nasze spotkanie. Sponsorzy są w kontakcie z nami i chcą Państwu zaprezentować swoje najnowsze produkty, które na pewno pomogą w pracy z pacjentami. Prezenty czekają na uczestników, identyfikatory drukują się.
Wszystko jest prawie gotowe tylko......
Wchodzę dzisiaj na link rejestracyjny i zorientowałem się, że mamy dopiero połowę chętnych. A myślałem, że będziemy tworzyli listy rezerwowe ze względu na wysoki poziom poruszanych tematów. Dziwni mnie fakt, że nie chcecie skorzystać z bezpłatnej konferencji na terenie Częstochowy. Do tej pory po wiedzę musiałyście jeździć nawet w odległe miejsca Polski. Powiem szczerze, że duże zainteresowanie jest wśród koleżanek z ościennych Izb, za co im dziękuję. Zastanawiam się nad przyczynami takiego stanu. Wszystkich czytających ten wpis proszę o udostępnienie go na swoich kontach. Jeżeli potrzebujecie informacji proszę dzwońcie do mnie. Udostępniłem wam dwa prywatne swoje numery telefonów. Jeżeli nie wiecie jak się zalogować na Konferencję wykonajcie jeden telefon do mnie. Pomożemy czy nawet zrobimy to za was. Pamiętajcie – to jest nasze wspólne dzieło. Wysilmy się, żeby zostało w naszej pamięci na zawsze.
W załączeniu link do rejestracji i plakat.
https://forms.gle/K861bKrBvVGgvqbM9
Tomasz Czech
Wybrano Pielęgniarki Oddziałowe
Dzisiaj (9 kwietnia 2024 r.) w Wojewódzkim Szpitalu Neuropsychiatrycznym im. E. Cyrana w Lublińcu przeprowadzono trzy postępowania konkursowe na stanowiska pielęgniarek oddziałowych Zakładu Opiekuńczo-leczniczego psychiatrycznego odcinek A, B, C. Komisje konkursowe pracowały od godziny 830. W pierwszej części postępowania oceniono złożone dokumenty. Następnie przeprowadzono rozmowy z kandydatkami. Zestaw pytań dla każdej reflektantki był taki sam. Kandydatki zaprezentowały biegłą znajomość nie tylko zagadnień z zakresu psychiatrii, ale również organizacji pracy, współpracy w zespole terapeutycznym i znajomości przepisów regulujących pracę pielęgniarki. Po zakończeniu rozmów odbyła się dyskusja mająca na celu ocenę przydatności aspirantek na stanowiska objęte konkursem. Następnie przeprowadzono tajne głosowania. W ich wyniku wyłoniło kandydatki rekomendowane przez Komisje Dyrektorowi Szpitala.
Pielęgniarka oddziałowa Zakładu Opiekuńczo-leczniczego psychiatrycznego odcinek A – Sylwia Mrugała
Pielęgniarka oddziałowa Zakładu Opiekuńczo-leczniczego psychiatrycznego odcinek B – Ręczmin Elżbieta
Pielęgniarka oddziałowa Zakładu Opiekuńczo-leczniczego psychiatrycznego odcinek C – Wioletta Skop
Gratuluję Koleżankom wyboru i życzę sukcesów w pracy zawodowej. Zapraszam do współpracy z Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie.
Poniżej zamieszczam fotorelację z postępowań konkursowych.
Tomasz Czech, Jolanta Garus – Kmieć, Jolanta Dołęga, Maniszewska Marzena, Dziedzic Joanna, Piekiełek Ewa, Chrzęstek Andrzej
Z głęboką czcią i dumą przyjmuję…
04 kwietnia 2024 r. reprezentowałem Okręgową Radę Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie podczas Konferencji naukowo-szkoleniowej pn.,, Aktywność fizyczna. Zdrowa mama, zdrowa studentka - zdrowa kobieta”. Konferencja odbyła się w Wyższej Szkole Zarządzanie w Częstochowie przy ul. 1 Maja. Ja jednak czekałem za jeden punkt konferencji czyli Uroczyste czepkowanie studentów II roku. Piękna uroczystość wpisana w tradycję naszych zawodów. Przyszłe adeptki pielęgniarstwa złożyły przed zebranymi Ślubowanie, które jest uroczystą przysięgą składaną przez każdą absolwentkę pielęgniarstwa i położnictwa. Ślubowanie zobowiązuje do przestrzegania założeń kodeksu etyki zawodowej pielęgniarki i położnej.
Kiedyś akt czepkowania był uroczystością pierwszego stopnia wtajemniczenia kandydatek do zawodu. Podczas tej uroczystości przyszłe pielęgniarki otrzymywały białe czepki pielęgniarskie bez paska. W miarę kończenia kolejnych etapów kształcenia otrzymywały kolejne paski. Były one mocowane na czepku.
Nie wszystkie uczelnie kształcące pielęgniarki i położne podtrzymują tradycję czepkowania choć można zaobserwować, że coraz więcej z nich wraca do tej tradycji.
Dziękuję za zaproszenie. Koleżankom, które były czepkowane życzę sukcesów w zdobywaniu wiedzy zawodowej i samorealizacji planów życiowych.
Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.
Tomasz Czech
Prezydent wręczył Nagrody w dziedzinie ochrony zdrowia
3 kwietnia 2024 r o godzinie 18 w Filharmonii im. Bronisława Hubermana odbyło się wręczenie Nagród Prezydenta Miasta Częstochowy im. Doktora Władysława Biegańskiego w dziedzinie ochrony zdrowia. Nagrody przyznawane są od 1997 r. za wybitną i znaczącą działalność w ochronie zdrowia i szczególny charakter pracy na rzecz pacjenta. Są wręczane w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia. Kandydatury do nagrody mogą wnosić m.in. Radni Miasta Częstochowy, kierownicy placówek ochrony zdrowia zlokalizowanych na terenie miasta Częstochowy, pracownicy zatrudnieni w placówkach ochrony zdrowia w grupie co najmniej 15 osób lub w przypadku małych placówek min. 50% załogi, stowarzyszenia, fundacje i inne organizacje działające na rzecz ochrony zdrowia oraz pacjenci w grupie min. 15 osób.W tym roku odznaczono 27 osób w tym 11 pielęgniarek i położnych.
Nagrody wręczyli prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Niesmaczny oraz naczelniczka Wydziału Zdrowia UM Grażyna Stramska-Świerczyńska.
Spośród pielęgniarek i położnych nagrodzono:
NAGRODA I STOPNIA
Renata Michalczyk - położna
Danuta Kryś – dyplomowana położna
Renata Materka - pielęgniarka
NAGRODA II STOPNIA
Jolanta Szczerba – mgr pielęgniarstwa
Jadwiga Korzeniowska – dr n. med. i nauk o zdrowiu
Ewa Skrońska - mgr pielęgniarstwa
Małgorzata Zgrzeblak - mgr pielęgniarstwa
NAGRODA III STOPNIA
Joanna Kałużny - mgr pielęgniarstwa
Elżbieta Krzysińska - mgr pielęgniarstwa
Wanda Gwiazda – Domagała – pielęgniarka opieki długoterminowej domowej
Beata Kałwak- mgr pielęgniarstwa
Gratuluję odznaczonym i nominowanym.
Przed zgromadzonymi w sali koncertowej Filharmonii Częstochowskiej wystąpił Jacek Cygan, któremu towarzyszyli goście z koncertem pn. Czas nas uczy pogody.
Tomasz Czech
Prawo Wykonywania Zawodu Pielęgniarki lub Położnej już jest w mObywatelu 2.0
Od teraz wśród elektronicznych dokumentów w mObywatelu 2.0 znajdą Państwo także Prawo Wykonywania Zawodu Pielęgniarki i Prawo Wykonywania Zawodu Położnej!
Potwierdzaj swoje uprawnienia zawodowe w telefonie!
Prawo Wykonywania Zawodu Pielęgniarki lub Położnej w aplikacji to elektroniczny odpowiednik tradycyjnej wersji dokumentu. Dzięki niemu ponad 360 tysięcy osób w Polsce, wpisanych przez okręgowe rady pielęgniarek i położnych do okręgowego rejestru pielęgniarek lub położnych, mogą potwierdzać swoje uprawnienia zawodowe za pomocą telefonu.
W pracy oprócz merytoryki najważniejsza jest dobra atmosfera. O tej przekonaliśmy 28 marca 2024 r. kiedy pracownicy Biura spotkali się przy stole wielkanocnym. Podniosłości i oprawy temu spotkaniu dodał fakt, że potrawy przygotowali sami pracownicy. Nie będę się rozwodził nad walorami smakowymi oraz różnorodnością pokarmów. Były do pozazdroszczenia. Dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w spotkaniu. I w tym momencie chciałbym wam powiedzieć, że dla wielu z naszego pielęgniarsko-położniczego środowiska jesteście bardzo ważni. Bez was wiele naszych działań byłoby trudniejszych.
Na Wielkanoc życzę wam w imieniu pielęgniarek i położnych Izby częstochowskiej zdrowych, pogodnych i szczęśliwych Świąt.
25 marca 2024 r. o godzinie 12 w Sali Konferencyjno-szkoleniowej im. Zofii Konderskiej odbyło się spotkanie wielkanocne Koła emerytów. Na spotkanie przybyło 12 koleżanek. W miłej atmosferze prawie 3 godziny wspominaliśmy przeszłe czasy, dyskutowaliśmy o tym co dzisiaj jest ważne. Członkowie Koła poczynili również ustalenia na następne miesiące. Aprobatę uzyskał pomysł zorganizowania biegu promującego zawody. Niektóre z koleżanek zaoferowały chęć udziału w nim. Brawo. Wyznaczono również termin następnego spotkania na 25 maja 2024 r. Zapraszam.
Tomasz Czech
25 marca 2024 r. o godzinie 1000 w Domu Pomocy Społecznej w Częstochowie przy ul. Kontkiewicza odbyło się spotkanie z Dyrektorami Domów Pomocy Społecznej. Tematem przewodnim było omówienie problemów z zatrudnieniem pielęgniarek w DPS. Przyczyny tej sytuacji są znane nie od dziś. Jednak mimo upływu czasu nie udało się wprowadzić rozwiązań satysfakcjonujących zatrudnione w DPS pielęgniarki.
Efektem spotkania był pomysł, z którym wystąpię do Okręgowej Rady na najbliższym posiedzeniu, aby w ramach OR powołać Komisję ds. domów opieki społecznej. To kierunkowe gremium miałoby za zadanie dbanie o legislację dotyczącą DPS i wypracować wnioski, które będziemy mogli przedstawić parlamentarzystom. Zapraszam do pracy koleżanki z DPS.
Tomasz Czech
22 marca 2024 r. o godzinie 9 rozpoczął się Okręgowy Zjazd Izby Lekarskiej w Częstochowie. Wydarzenie zgromadziło wiele znakomitości częstochowskiego świata lekarskiego. Przybyli zaproszeni goście. Prezes Okręgowej izby lekarskiej w Częstochowie Mariusz Malicki powitał zebranych. Ukonstytuował się Zarząd obrad. W dalszej części spotkania wysłuchaliśmy prezentacji na temat wypalenia zawodowego w grupie lekarzy. Wykład poparty był badaniami naukowymi przedstawianego tematu. Statystyki są niepokojące zwłaszcza, że dotyczą coraz młodszych osób.
Ważny temat. W pielęgniarstwie i położnictwie opisywany od przeszło 30 lat. Może powinniśmy zbadać i przez to uaktualnić wnioski.
Tomasz Czech
Możemy odtrąbić sukces
W zeszły piątek zakończyliśmy remont i wyposażanie Sali konferencyjno-szkoleniowej na IV piętrze. Wykonaliśmy ciężką pracę, aby poprawić warunki naszych spotkań i szkoleń. Kiedy zaczynaliśmy remont 1 sierpnia br. nie zdawałem sobie sprawy z czym przyjdzie nam się zmierzyć. Szereg zapytań ofertowych, które były dla nas nowością pozwoliły zaoszczędzić nam spore pieniądze. Żyliśmy każdym szczegółem jaki był do zrobienia i cieszyliśmy się jak dzieci z każdego detalu który został wykonany. Były też chwile zwątpienia i nieprzespanych przeze mnie nocy, kiedy żadna firma nie odpowiedziała na naszą ofertę. Ale szliśmy dalej. Krok po kroku z niewielką obsuwką czasową.
I dzisiaj kiedy patrzę na naszą salę chętnie nie wychodziłbym z niej. Cieszę się, że wspólnie
z Okręgową Radą i pracownikami Biura udało się dla Naszej Izby pozyskać Salę na miarę XXI wieku. Dla mnie to taki tegoroczny i Mikołaj i Gwiazdka razem wzięte. Dziękuję osobom, które przyczyniły się do takiego pięknego efektu końcowego, za pracę, cierpliwość, wiarę w osiągnięcie celu i wsparcie.
Popatrzcie na galerię zdjęć z poszczególnych etapów budowy.
Tomasz Czech
Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych informuje, iż w aktualnym stanie prawnym nie ma możliwości odliczenia składki członkowskiej z tytułu przynależności do samorządu pielęgniarek i położnych w rocznym rozliczeniu pit, dla osób nie prowadzących działalności gospodarczej.
OPINIA w sprawie kwalifikacji i kompetencji wymaganych wobec pielęgniarek podających pacjentom leki przeciwnowotworowe
Opinia Pani dr n.med. Krystyny Piskorz-Ogórek, Konsultant Krajowej w Dziedzinie Pielęgniarstwa Pediatrycznego, dotycząca poszerzenia kompetencji pielęgniarek i położnych w zakresie wypisywania recept na szczepionki przeciw grypie oraz kwalifikowania i szczepienia dorosłych i dzieci przeciw grypie.
- Podstrona 2 z 2
- 1
- 2