22 października 2024 r.
W trosce o godność i jakość życia
Znacie to zdanie. To temat przewodni naszej częstochowskiej Konferencji naukowo-szkoleniowej organizowanej w ramach Jurajskiego Dnia Opieki Długoterminowej.
Organizujemy szkolenie z wielkim rozmachem ponieważ wśród wykładowców i panelistów znaleźli się najwybitniejsi specjaliści w tej dziedzinie medycyny od gór po Morze Bałtyckie przez Toruń, Katowice, Oborniki Śląskie czy Lublin. Zaproszenia przyjęli wszyscy zaproszeni goście. Przyjazd do Częstochowy potwierdzili pracodawcy podmiotów pielęgniarskich realizujących świadczenia z zakresu opieki długoterminowej. Akademia Polonijna szykuje już Aulę na nasze spotkanie. Sponsorzy są w kontakcie z nami i chcą Państwu zaprezentować swoje najnowsze produkty, które na pewno pomogą w pracy z pacjentami. Prezenty czekają na uczestników, identyfikatory drukują się.
Wszystko jest prawie gotowe tylko......
Wchodzę dzisiaj na link rejestracyjny i zorientowałem się, że mamy dopiero połowę chętnych. A myślałem, że będziemy tworzyli listy rezerwowe ze względu na wysoki poziom poruszanych tematów. Dziwni mnie fakt, że nie chcecie skorzystać z bezpłatnej konferencji na terenie Częstochowy. Do tej pory po wiedzę musiałyście jeździć nawet w odległe miejsca Polski. Powiem szczerze, że duże zainteresowanie jest wśród koleżanek z ościennych Izb, za co im dziękuję. Zastanawiam się nad przyczynami takiego stanu. Wszystkich czytających ten wpis proszę o udostępnienie go na swoich kontach. Jeżeli potrzebujecie informacji proszę dzwońcie do mnie. Udostępniłem wam dwa prywatne swoje numery telefonów. Jeżeli nie wiecie jak się zalogować na Konferencję wykonajcie jeden telefon do mnie. Pomożemy czy nawet zrobimy to za was. Pamiętajcie – to jest nasze wspólne dzieło. Wysilmy się, żeby zostało w naszej pamięci na zawsze.
W załączeniu link do rejestracji i plakat.
https://forms.gle/K861bKrBvVGgvqbM9
Tomasz Czech
Dzisiaj reprezentowałem Państwa w uroczystościach rocznicowych z okazji urodzin Hanny Chrzanowskiej. Mszę Św. rocznicową zamówił Zarząd Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego, który przybył wraz z pocztem sztandarowym. Zaproszenie przyjął Przewodniczący Małopolskiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych Tadeusz Wadas. We Mszy uczestniczyła również Hanna Paszko – pielęgniarka, poetka, autorka wielu książek. Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie również wystawiła swój Poczet Sztandarowy z chorążym Patrykiem Zalasem i asystą Moniką Kmiecik. Mszę Świętą odprawił proboszcz Parafii Świętego Jana Chrzciciela w Poczesnej ks. prałat Jarosław Sroka. W homilii celebrans podkreślił ważność zawodów pielęgniarki i pielęgniarza w systemie ochrony zdrowia. Wspomniał pracę jaką włożyła Hanna Chrzanowska w tworzeni domowej opieki pielęgniarskiej w kształceniu przeddyplomowym jak i podyplomowej pracy pielęgniarek. Podkreślił rolę asysty pielęgniarskiej w przezwyciężaniu choroby i ulgi w cierpieniu. Zwrócił się do zebranych o modlitwę za pielęgniarki, pielęgniarzy i pracowników ochrony zdrowia. Msza była odprawiana przy relikwiach Hanny Chrzanowskiej (na świecie jest wprowadzonych 360 relikwii w tym nawet w Afryce). Na koniec kazania proboszcz przypomniał, że w każdy wtorek w Kościele w Poczesnej zebrani modlą się w intencji chorych i cierpiących za wstawiennictwem Hanny Chrzanowskiej.
Informacja o wyniku postępowania po ogłoszeniu zapytania ofertowego.
informacja-o-wyniku-postepowania-1.pdf |
Szanowni Państwo,
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nową platformą internetową PROGRES_NURS (ang. PROfessional Growth based on Research Evidence Support in NURSing) dedykowaną pielęgniarkom i pielęgniarzom. Platforma dostępna jest pod adresem: progresnurs.wum.edu.pl.
Stanowisko nr 5 Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 14 marca 2024 r. w sprawie podjęcia pilnych prac legislacyjnych nad utrzymaniem samodzielności podmiotów sprawujących opiekę nad pacjentami w podstawowej opiece zdrowotnej w zakresie: pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej, położna podstawowej opieki zdrowotnej z prośbą o interwencję u Posłów i Posłanek o przyśpieszenie procedowania ustawy o zmianie ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego oraz niektórych innych ustaw (UD23) w zakresie utrzymania samodzielności podmiotów sprawujących opiekę nad pacjentami w podstawowej opiece zdrowotnej, ze szczególnym uwzględnieniem pielęgniarek oraz położnych.
W dniach 28-29.09.2024 r. odbyła się II tura wycieczki do Sandomierza. Podobnie jak I tura wycieczki rozpoczęła się ona od zwiedzania Pałacu Popielów w Kurozwękach. W pierwszej kolejności mieliśmy okazję zobaczyć „małe safari”, jedyną w Polsce hodowlę bizonów amerykańskich. Kolejno zwiedziliśmy wnętrza pałacu w tym muzeum „Cztery Rodziny” znajdującego się na poddaszu gdzie poznaliśmy losy kolejnych właścicieli pałacu. Tego samego dnia zwiedziliśmy również Zamek w Baranowie Sandomierskim, jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce. W godzinach wieczornych dotarliśmy do Sandomierza, gdzie mogliśmy dalej rozkoszować się widokiem pięknej otaczającej nas architektury. W niedzielny poranek wyruszyliśmy z przewodnikiem na sandomierską starówkę, wspięliśmy się na szczyt Bramy Opatowskiej, skąd mogliśmy podziwiać przepiękną panoramę wokół miasta. Obowiązkowy punkt programu; wędrówka wąwozem św. Jadwigi i rejs po Wiśle zostały zaliczone. Wstąpiliśmy do Bazyliki katedralnej Narodzenia NMP, gdzie wysłuchaliśmy z audiobookiem historii o wnętrzu kościoła i obejrzeliśmy krypty grobowe. Spacerując po starówce mieliśmy okazję podziwiać piękne budowle, mieliśmy trochę wolnego czasu aby zwiedzić miasto na własną rękę i kupić sandomierskie pamiątki. O godzinie 17:00 czekał na nas już autokar, aby nas zabrać w drogę powrotną do Częstochowy. Fantastycznie spędziliśmy czas i dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy. Dziękujemy pilotowi wycieczki i kierowcy za bezpieczną podróż, merytoryczne przygotowanie i przemiłą atmosferę.
Poniżej fotorelacja z naszego wspólnego wypadu!
W dniach 25 – 26 września odbyła się pierwsza wycieczka zainspirowana przez Koło Emerytów działające przy Okręgowej Radzie Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie do Sandomierza. Członkinie Koła w licznym składzie oraz chętne pracujące pielęgniarki i położne miały okazję poznać bogatą historię miasta i jego okolic. Zwiedziły kompleks pałacowy w Kurozwęce, drewnianym wozem przemierzyły ogromne tereny przeznaczone pod hodowlę bizonów amerykańskich. Kolejnym pięknym miejscem zwiedzania był późnorenesansowy zamek w Baranowie Sandomierskim, który ze względu na swą architekturę zwany jest Małym Wawelem. W godzinach popołudniowych przybyliśmy do Sandomierza, zamieszkując w pięknym Hotelu Basztowym, ulubionym przez gwiazdy serialu ,, Ojciec Mateusz'. Drugi dzień pobytu to uczta zwiedzania Sandomierza i jego zabytków. Pod opieką pilotki wycieczki, która towarzyszyła nam od wyjazdu z Częstochowy zwiedziliśmy muzeum – Dom Długosza, Bazylikę Katedralną, rynek, Bramę Opatowską z której mogliśmy podziwiać przepiękną panoramę miasta. Urokliwym Wąwozem Królowej Jadwigi przeszliśmy na przystań, z kąt statkiem odbyliśmy rejs po Wiśle. Wszystkie obiekty zwiedzane były w towarzystwie przewodników, co pozwoliło na poznanie ciekawej historii oraz towarzyszącym jej legendom. Był czas na zakup pamiątek sandomierskich, degustację lokalnych produktów i słodkości. Dziękuję uczestniczkom za uśmiech, miłe słowa potwierdzające, iż wyjazd był bardzo udany. W najbliższą sobotę i niedzielę kolejna grupa Pań pielęgniarek i położnych wyruszy w tą samą przygodę. Życzymy im pięknej pogody, miłego pobytu i niezapomnianych wrażeń.
Marzena Maniszewska
Logowanie użytkownika oraz jednorazowa migracja uprawnień w RPWDL
https://www.youtube.com/watch?v=OxRXwzV-fX0&list=PLzPRusQntEInFnURd4YOXHata-WhpyXQu&index=6
Składanie wniosku o wpis Indywidualnej Praktyki Zawodowej
https://www.youtube.com/watch?v=pwPcRzoSMLY&list=PLzPRusQntEInFnURd4YOXHata-WhpyXQu&index=9
a tutaj są wszystkie które dotyczą RPWDL 2.0
https://www.youtube.com/playlist?list=PLzPRusQntEInFnURd4YOXHata-WhpyXQu
Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie solidaryzując się z poszkodowanymi w wyniku tragicznej powodzi, która dotknęła członków innych izb, dezycją Prezydium ORPiP udzieli wsparcia finansowego najbardziej poszkodowanym wskutek żywiołu.
Poniżej załączamy Apel Prezydium Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Opolu z dnia 18 września 2024 r. w sprawie pomocy dla pielęgniarek i położnych - członków OIPiP w Opolu poszkodowanych w wyniku powodzi, jednocześnie zachęcając Państwa do dobrowolnej indywidualnej wpłaty na rzecz naszych koleżanek i kolegów.
Możemy odtrąbić sukces
W zeszły piątek zakończyliśmy remont i wyposażanie Sali konferencyjno-szkoleniowej na IV piętrze. Wykonaliśmy ciężką pracę, aby poprawić warunki naszych spotkań i szkoleń. Kiedy zaczynaliśmy remont 1 sierpnia br. nie zdawałem sobie sprawy z czym przyjdzie nam się zmierzyć. Szereg zapytań ofertowych, które były dla nas nowością pozwoliły zaoszczędzić nam spore pieniądze. Żyliśmy każdym szczegółem jaki był do zrobienia i cieszyliśmy się jak dzieci z każdego detalu który został wykonany. Były też chwile zwątpienia i nieprzespanych przeze mnie nocy, kiedy żadna firma nie odpowiedziała na naszą ofertę. Ale szliśmy dalej. Krok po kroku z niewielką obsuwką czasową.
I dzisiaj kiedy patrzę na naszą salę chętnie nie wychodziłbym z niej. Cieszę się, że wspólnie
z Okręgową Radą i pracownikami Biura udało się dla Naszej Izby pozyskać Salę na miarę XXI wieku. Dla mnie to taki tegoroczny i Mikołaj i Gwiazdka razem wzięte. Dziękuję osobom, które przyczyniły się do takiego pięknego efektu końcowego, za pracę, cierpliwość, wiarę w osiągnięcie celu i wsparcie.
Popatrzcie na galerię zdjęć z poszczególnych etapów budowy.
Tomasz Czech
Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych informuje, iż w aktualnym stanie prawnym nie ma możliwości odliczenia składki członkowskiej z tytułu przynależności do samorządu pielęgniarek i położnych w rocznym rozliczeniu pit, dla osób nie prowadzących działalności gospodarczej.
OPINIA w sprawie kwalifikacji i kompetencji wymaganych wobec pielęgniarek podających pacjentom leki przeciwnowotworowe
Opinia Pani dr n.med. Krystyny Piskorz-Ogórek, Konsultant Krajowej w Dziedzinie Pielęgniarstwa Pediatrycznego, dotycząca poszerzenia kompetencji pielęgniarek i położnych w zakresie wypisywania recept na szczepionki przeciw grypie oraz kwalifikowania i szczepienia dorosłych i dzieci przeciw grypie.
- Podstrona 2 z 2
- 1
- 2