Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie

BIP
  • SERWIS DLA PIELĘGNIAREK
  • SERWIS DLA PIELĘGNIAREK
  • SERWIS DLA PIELĘGNIAREK
« »

Aktualności Okręgowej Izby Pięlegniarek i Położnych w Częstochowie

WIĘCEJ

Konferencje
Szkolenia
Kursy

WIĘCEJ
Uchwały Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie VIII kadencji
WIĘCEJ

Biuletyn informacyjny

WIĘCEJ

Ośrodek szkoleniowy

WIĘCEJ

Komisja ds recept

WIĘCEJ
Bezpłatny kurs pn. „Zapewnienie wysokiej jakości świadczeń zdrowotnych i bezpieczeństwa zdrowotnego w opiece nad pacjentem w trakcie choroby COVID-19 i po jej przebyciu”. 2023-11-15 16:16

 

W imieniu Wyższej Szkoły Zarządzania w Częstochowie udostępniamy informację o realizowanym bezpłatnym kursie pn. „Zapewnienie wysokiej jakości świadczeń zdrowotnych i bezpieczeństwa zdrowotnego w opiece nad pacjentem w trakcie choroby COVID-19 i po jej przebyciu”.
Dwa terminy realizacji:
I Termin realizacji kursu:
20 – 21 listopada 2023 r. Qubus Hotel Gdańsk, ul. Chmielna 47/52, 80-748 Gdańsk (możliwość zakwaterowania w hotelu już w dniu 19 listopada br.)
II Termin realizacji kursu:
28 – 29 listopada 2023 r. Hotel Wilga, ul. Przedwiośnie 16, 30-501 Kraków (możliwość zakwaterowania w hotelu już w dniu 27 listopada br.)

Zapisy w Systemie Monitorowania Kształcenia
Zachęcamy do uczestnictwa, szczegóły w załączeniu.
Liczba miejsc ograniczona.

Spotkanie integracyjne Śląskiego Forum Samorządów Zaufania Publicznego. 2023-11-10 20:23

W dniu 9 listopada2023r. Śląska Izba Aptekarska, która w obecnej kadencji pełni Prezydencję Śląskiego Forum Samorządów Zaufania Publicznego, w celu integracji zrzeszonych Samorządów zaprosiła ich członków na komediowy spektakl pt. ,, Kolega Mela Gibsona”, który odbył się w Teatrze Korez w Katowicach. Samorząd Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie licznie reprezentowali członkowie Okręgowej Rady; Jolanta Dołęga, Ewa Piekiełek, Jolanta Garus – Kmieć, Aniela Stopa, Agata Ciesielska, Zbigniew Bednarczyk, Marzena Maniszewska, Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej; Beata Szczerbak oraz mocno zaangażowana w pracę samorządu, młoda kadra pielęgniarska; Monika Kmiecik i Paweł Owczarek. Wśród gości nie zabrakło przedstawicieli Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Bielsku Białej a także reprezentantów pozostałych samorządów wchodzących w skład Śląskiego Forum Samorządów Zaufania Publicznego.

MAMY KANDYDATKI DO PATRONATU NASZEJ SALI KONFERENCYJNO-SZKOLENIOWEJ 2023-11-10 13:40

Dziękuję za Waszą aktywność w sprawie nazwania Naszej nowej Sali konferencyjnej.  Na chwilę obecną wpłynęły kandydatury: Hanny Chrzanowskiej, Magdaleny Marii Epstein, Jadwigi Kaniewskiej – Iżyckiej, Zofii Szlenkierównej,  Zofii Koneckiej. Życiorys Hanny Chrzanowskiej, podobnie jak Florence Nightingale,  znamy na pamięć więc go nie przedstawiam. Życiorysy pozostałych kandydatek publikujemy poniżej. Mam prośbę. Proszę przeczytajcie je i jeżeli jest taka Wasza wola na mejla izbowego przyślijcie waszą opinię, którą z Pań wskazujecie. Oczywiście wszystkie te opinie przedstawię Okręgowej Radzie jako organowi podejmującemu Uchwałę. 

Szczególne podziękowania składam Paniom: Iwettcie Pankanin i Marlenie Rutkowskiej za ich propozycje i aktywność samorządową.

 

Tomasz Czech

Przewodniczący Okręgowej Rady

PIERWSZY KONWENT PRZEWODNICZĄCYCH OKRĘGOWYCH RAD 2023-11-10 08:37

9 listopada 2023 r. o godzinie 11 odbył się pierwszy Konwent Przewodniczących Okręgowych Rad. Posiedzenie przeprowadzono w trybie hybrydowym. Głównym tematem spotkania była debata na temat kierunków rozwoju położnictwa.

Nie rozpisując się dalej chciałbym zachęcić koleżanki i kolegów do wzięcia udziału i wysłuchania dzisiejszej debaty.

Debata będzie transmitowana o godz. 12:00 online na stronie Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych. Spotkanie będzie dostępne na żywo również za pośrednictwem platformy FACEBOOK.

 

Tomasz Czech

Przewodniczący Okręgowej Rady

MSZA ŚW. ZA ZMARŁE PIELĘGNIARKI, PIELĘGNIARZY I POŁOŻNE 2023-11-10 07:58

3 listopada 2023 r. z inicjatywy Prezesa częstochowskiego Hospicjum została odprawiona Msza Św. za zmarłe pielęgniarki, pielęgniarzy i położne. Eucharystia była koncelebrowana min. przez kapelana ochrony zdrowia ks. Grzegorza Borowika. W trakcie nabożeństwa uroczyście zostały odczytane nazwiska pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych, które w ubiegłym roku zmarły. Była to pierwsza taka inicjatywa na terenie naszej Izby. Dziękuję pomysłodawcom i mam nadzieję, że wejdzie ona w kalendarz wydarzeń częstochowskiego środowiska pielęgniarsko-położniczego.

Dziękuję wszystkim obecnym na Mszy Św. za wspólną modlitwę.

 

Tomasz Czech

Przewodniczący Okręgowej Rady

PTP .. IDZIEMY DALEJ 2023-11-10 07:42

Dalej prowadzimy rozmowy nad utworzeniem w Częstochowie Oddziału Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego. Cały czas posuwamy się do przodu. Na chwilę obecną wiem, że musimy mieć w strukturach koła.

Najmniejszą liczba osób w kole to 7 członków. Możemy je  utworzyć przy szpitalach. W Częstochowie mamy dwa duże szpitale. Czyli możemy powiedzieć, że 2 już mamy. Zapraszamy powiaty: myszkowski, lubliniecki i kłobucki. To już 5 i jeszcze jeden uczelnie kształcące pielęgniarki, to razem 6. W przyszłym tygodniu napiszę pismo intencyjne do Zarządu Głównego PTP, które oczywiście opublikuję do wiadomości Was wszystkich i ..... dalej będziemy organizowali struktury. Pamiętajcie, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze możecie do mnie dzwonić.

 

Tomasz Czech

Przewodniczący Okręgowej Rady

Śląskie Forum Zawodów Zaufania Publicznego 2023-11-09 10:41

8 listopada 2023 r. o godzinie 16 rozpoczęło się posiedzenie Śląskiego Forum Zawodów Zaufania Publicznego. W trakcie obrad podjęto Uchwałę w sprawie zabezpieczenie w budżetach poszczególnych samorządów kwot pieniędzy z przeznaczeniem na realizację celów realizowanych przez Forum. W naszym przypadku jest to kwota 8.000 zł. W dalszej części spotkania dokonano wyborów nowego przewodniczącego Śląskiego Forum Zawodów Zaufania Publicznego. W wyniku wyborów Prezydencję Śląskiego Forum Zawodów Zaufania Publicznego od stycznia 2024 r. będzie pełnił Śląski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych, a przewodniczącym został wybrany dr Mariusz Cieśla. Gratulujemy wyboru i życzymy sukcesów oraz deklarujemy współpracę. Prezydencja Śląskiego Forum Zawodów Zaufania Publicznego trwa jeden rok.

 

Tomasz Czech

Przewodniczacy Okregowej Rady

< class="content_title ">Aktualności2
Możemy odtrąbić sukces. 2023-12-07 07:08

Możemy odtrąbić sukces

 

W zeszły piątek zakończyliśmy remont i wyposażanie Sali konferencyjno-szkoleniowej na IV piętrze. Wykonaliśmy ciężką pracę, aby poprawić warunki naszych spotkań i szkoleń. Kiedy zaczynaliśmy remont 1 sierpnia br. nie zdawałem sobie sprawy z czym przyjdzie nam się zmierzyć. Szereg zapytań ofertowych, które były dla nas nowością pozwoliły zaoszczędzić nam spore pieniądze. Żyliśmy każdym szczegółem jaki był do zrobienia i cieszyliśmy się jak dzieci z każdego detalu który został wykonany. Były też chwile zwątpienia i nieprzespanych przeze mnie nocy, kiedy żadna firma nie odpowiedziała na naszą ofertę. Ale szliśmy dalej. Krok po kroku z niewielką obsuwką czasową.
I dzisiaj kiedy patrzę na naszą salę chętnie nie wychodziłbym z niej. Cieszę się, że wspólnie
z Okręgową Radą i pracownikami Biura udało się dla Naszej Izby pozyskać Salę na miarę XXI wieku. Dla mnie to taki tegoroczny i Mikołaj i Gwiazdka razem wzięte. Dziękuję osobom, które przyczyniły się do takiego pięknego efektu końcowego, za pracę, cierpliwość, wiarę w osiągnięcie celu i wsparcie.

Popatrzcie na galerię zdjęć z poszczególnych etapów budowy.

 

Tomasz Czech

 

2023-10-25 13:09

24 października 2023 r. w siedzibie Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kłobucku przeprowadzono postępowanie konkursowe na stanowisko Pielęgniarki Oddziałowej Oddziału Wewnętrznego  z Pododdziałem Geriatrycznym Szpitala im. dr. Anki w Krzepicach.

Relacja z Krajowego Zjazdu Pielęgniarek i Położnych 2023-05-23 05:32

 

W dniach 15-17 maja 2023 r w Warszawie odbył się Krajowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych w Warszawie. Delegatami na Zjazd z naszej Izby są: Renata Sówka, Jolanta Garus – Kmieć, Agnieszka Hebda, Borszcz Roman, Andrzej Chrzęstek i Tomasz Czech.

 

W dniach 15-17 maja 2023 r w Warszawie odbył się Krajowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych
w Warszawie. Delegatami na Zjazd z naszej Izby są: Renata Sówka, Jolanta Garus – Kmieć, Agnieszka Hebda, Borszcz Roman, Andrzej Chrzęstek i Ja.

 

 

W pierwsze popołudnie ustępująca Prezes Zofia Małas podsumowała VII kadencję. W dalszej części odznaczono statuetkami i odznaczeniami Samorządu Pielęgniarek i Położnych. Z naszej Izby Złote Odznaczenie Samorządu Pielęgniarek i Położnych otrzymała Przewodnicząca ORPiP VII kadencji Barbara Płaza. Gratuluję i proszę przyjąć najlepsze życzenia dalszych sukcesów zawodowych.

W drugim dniu Zjazdu przedstawiano, dyskutowano i zatwierdzano sprawozdania organów VII kadencji. Następnie przystąpiono do wyborów. W wyniku przeprowadzonych wyborów Prezesem Naczelnej Rady została pani Mariola Łodzińska. Pani Prezes proszę przyjąć wyrazy uznania za dotychczasową pracę i życzenia wielu sukcesów w obecnej kadencji. Wybrano Przewodniczącego Naczelnego Sądu Pielęgniarek i Położnych, Przewodniczącą Naczelnej Komisji Rewizyjnej i Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej. W dalszej części Zjazdu wybierano członków poszczególnych organów Naczelnej Izby. Do Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych
z naszej Izby kandydowali: Andrzej Chrzęstek i Roman Borszcz. W wyniku wyborów członkiem Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych został Andrzej Chrzęstek. Roman niestety nie został wybrany, ale uzyskał bardzo imponujący wynik w porównaniu do osób znanych w środowisku pielęgniarsko- położniczym. Gratuluję Romku. Andrzeju jestem dumny. A teraz do pracy, ciężkiej pracy.

Trzeci dzień Zjazdu to opracowywanie wniosków złożonych podczas Zjazdu. Było ich przeszło 70.

Przyjęto Uchwałę w sprawie określa zasady etyki zawodowej. Przełomowy dokument uaktualniony i przystający do współczesnych czasów. Podjęto Uchwałę w sprawie programu działania samorządu na VIII kadencję oraz Uchwałę w sprawie szczegółowego sposobu przeprowadzania wizytacji,
w tym sposobu wyboru osób wykonujących czynności wizytacyjne.

Wniosek w sprawie określenia wysokość i częstotliwości wpłat składki członkowskiej oraz zasady jej podziału został odłożony na następny Krajowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych w przyszłym roku. Pozostałe wnioski dotyczyły praktycznie wszystkich dziedzin pielęgniarstwa i położnictwa
i będę je publikował na stronie internetowej Izby.

Dziękuję delegatom naszej Izby za pracę podczas obrad VIII Zjazdu. Odznaczonej i Wybranemu Gratuluję.

 

 

Tomasz Czech
Przewodniczący Okręgowej RadyRelacja z Gali obchodów Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Dnia Położnej 19 maja 2023 roku 2023-05-23 06:06

  Tegoroczne obchody odbyły się w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

O godzinie 16. 00 w imieniu Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych gości powitał pan Robert Dorosławski – prowadzący Galę.

Następnie oficjalnego otwarcia dokonał Przewodniczący Okręgowej Rady Pielęgniarek
 i Położnych w Częstochowie Tomasz Czech. Uroczyście wprowadzono Sztandar  Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie w składzie: Chorąży Pocztu Roman Borszcz w asyście Renaty Wróż i Jolanty Garus-Kmieć.                          Odśpiewano Hymn Pielęgniarek.

 

Minutą ciszy uczczono pielęgniarki i położne zmarłe w 2022 r. Podczas pięknego podkładu muzycznego z niesamowitym brzmieniem skrzypiec, prowadzący odczytał 25 nazwisk zmarłych koleżanek.

 

 W dalszej części Przewodniczący w swoim wystąpieniu odniósł się do humanistycznych podstaw pielęgniarstwa i położnictwa, zagrożeń współczesnego świata w relacjach międzyludzkich oraz rozwoju zawodów. Następnie zwrócił uwagę na cechy osobowości, których oczekuje się od osób wykonujących zawód pielęgniarki lub położnej. Podkreślił wysokie wykształcenie i kompetencje współczesnych pielęgniarek
i położnych oraz samodzielność zawodową. Wybrzmiała również refleksja, że oba zawody w dalszym ciągu są zawodami deficytowymi. Na zakończenie Przewodniczący przeprowadził wywód na temat kierunków działania Samorządu na najbliższy czas.

Po przemówieniu Tomasz Czech razem z Sekretarzem ORPiP Marzeną Maniszewską
i Skarbnikiem ORPiP Andrzejem Chrzęstkiem złożyli zebranym życzenia.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Laudacjom i życzeniom nie było końca. Oprócz listów gratulacyjnych, pięknych kwiatów składanych dla pielęgniarek
i położnych otrzymaliśmy prezenty. Pastele z Ratuszem Częstochowy, Anioła który ma przynieść szczęście VIII kadencji i okolicznościowy kubek.

Na zakończenie części oficjalnej wręczono 5 położnym i 20 pielęgniarkom odznaczenia Za zasługi w zawodzie.

Kapituła w tym roku wybrała do odznaczeń osoby legitymujące się wieloletnim stażem pracy, ale przede wszystkim uhonorowano osoby, których kariery zawodowe mogą być wskazówką do budowania drogi zawodowej osób wchodzących do zawodu.  

Na zakończenie części oficjalnej wyprowadzono Sztandar Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie.

Po poczęstunku w Foyer im. Marka Perepeczki rozpoczął się spektakl – Kariera Nikodema Dyzmy według powieści Tadeusza Dołęgi – Mostowicza.

 

Oprawę i relację dla Państwa przygotowali: Marzena Maniszewska, Anna Kęsik, Anna Kwiatkowska, Izabela Bem, Magdalena Maryon i Monika Wielgos. 

Zmiana zasad przyjmowania wniosków ! 2023-02-09 06:56

Zmiana zasad przyjmowania wniosków !

Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, iż wnioski o dofinansowanie kosztów kształcenia i doskonalenia zawodowego począwszy od dnia 01.03.2023 r. będą przyjmowane wyłącznie w  wersji papierowej - osobiście w siedzibie biura OIPiP w Częstochowie lub za pośrednictwem poczty polskiej.
Wnioski przesyłane mailowo nie będą rozpatrywane.

  • Podstrona 1 z 2
  • 1
  • 2