22 października 2024 r.
W trosce o godność i jakość życia
Znacie to zdanie. To temat przewodni naszej częstochowskiej Konferencji naukowo-szkoleniowej organizowanej w ramach Jurajskiego Dnia Opieki Długoterminowej.
Organizujemy szkolenie z wielkim rozmachem ponieważ wśród wykładowców i panelistów znaleźli się najwybitniejsi specjaliści w tej dziedzinie medycyny od gór po Morze Bałtyckie przez Toruń, Katowice, Oborniki Śląskie czy Lublin. Zaproszenia przyjęli wszyscy zaproszeni goście. Przyjazd do Częstochowy potwierdzili pracodawcy podmiotów pielęgniarskich realizujących świadczenia z zakresu opieki długoterminowej. Akademia Polonijna szykuje już Aulę na nasze spotkanie. Sponsorzy są w kontakcie z nami i chcą Państwu zaprezentować swoje najnowsze produkty, które na pewno pomogą w pracy z pacjentami. Prezenty czekają na uczestników, identyfikatory drukują się.
Wszystko jest prawie gotowe tylko......
Wchodzę dzisiaj na link rejestracyjny i zorientowałem się, że mamy dopiero połowę chętnych. A myślałem, że będziemy tworzyli listy rezerwowe ze względu na wysoki poziom poruszanych tematów. Dziwni mnie fakt, że nie chcecie skorzystać z bezpłatnej konferencji na terenie Częstochowy. Do tej pory po wiedzę musiałyście jeździć nawet w odległe miejsca Polski. Powiem szczerze, że duże zainteresowanie jest wśród koleżanek z ościennych Izb, za co im dziękuję. Zastanawiam się nad przyczynami takiego stanu. Wszystkich czytających ten wpis proszę o udostępnienie go na swoich kontach. Jeżeli potrzebujecie informacji proszę dzwońcie do mnie. Udostępniłem wam dwa prywatne swoje numery telefonów. Jeżeli nie wiecie jak się zalogować na Konferencję wykonajcie jeden telefon do mnie. Pomożemy czy nawet zrobimy to za was. Pamiętajcie – to jest nasze wspólne dzieło. Wysilmy się, żeby zostało w naszej pamięci na zawsze.
W załączeniu link do rejestracji i plakat.
https://forms.gle/K861bKrBvVGgvqbM9
Tomasz Czech
Dzisiaj zakończyliśmy rozmowy wstępne z Uczelniami kształcącymi pielęgniarki na terenie działania Okręgowej Izby w Częstochowie.
Wybrano ofertę na druk kalendarzy.
Sala szkoleniowo-konferencyjna na IV piętrze jest już na ukończeniu. W ubiegłym tygodniu założono nowe żaluzje. Czekamy na rozstrzygnięcie zapytania ofertowego na meble. Niektórym może się wydawać, że nie jest to duże osiągnięcie. Dla mnie jest. Dlatego uważam, że powinniśmy ją nazwać czyimś imieniem. Najlepiej imieniem wielkiej polskiej pielęgniarki. Chciałbym zasięgnąć Waszej opinii w tym temacie i proszę o Wasze wskazania co do nazwiska Patronki naszej sali. Propozycje wraz z krótkim uzasadnieniem przysyłajcie na adres mejlowy Izby sekretariat@oipip.czest.pl do końca listopada 2023 r. Na grudniowej Okręgowej Radzie przedstawię Wasze/Nasze propozycje i Rada podejmie Uchwałę o nazwaniu Sali. Z góry dziękuję za pochylenie się nad moją prośbą i poświęcony czas.
Tomasz Czech
Przewodniczacy Okręgowej Rady
26 października 2023 r. o godzinie 13 w Sali szkoleniowo-konferencyjnej Izby odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji ds współpracy z Uczelniami.
Jesteśmy już po wstępnych rozmowach w sprawie reaktywacji Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego w Częstochowie. Proszę osoby zainteresowane pracą w PTP o kontakt telefoniczny ze mną, ponieważ musimy mieć minimum
25 osób. Zachęcam koleżanki rozpoczynające karierę zawodową i szczególnie te, które planują karierę naukową. Proszę o rozmowę telefoniczną 601232963.
Tomasz Czech
22 listopada 2023 r. w godzinach 15-17 w siedzibie Izby w Sali szkoleniowej odbędzie się Seminarium z pisania recept. To kolejny realizowany pomysł Komisji ds. recept. Formuła spotkania jest warsztatowa. Liczba miejsc będzie ograniczona do 30. Szczegóły podam w przyszłym tygodniu, ale zwracam się do Was już dzisiaj o przesyłanie na adres mejlowy sekretariat@oipip.czest.pl informacji, jakie macie problemy z wypisywaniem recept i jakie zagadnienia należy uwzględnić w tematach Seminarium.
Tomasz Czech
Przewodniczący Okręgowej Rady
Możemy odtrąbić sukces
W zeszły piątek zakończyliśmy remont i wyposażanie Sali konferencyjno-szkoleniowej na IV piętrze. Wykonaliśmy ciężką pracę, aby poprawić warunki naszych spotkań i szkoleń. Kiedy zaczynaliśmy remont 1 sierpnia br. nie zdawałem sobie sprawy z czym przyjdzie nam się zmierzyć. Szereg zapytań ofertowych, które były dla nas nowością pozwoliły zaoszczędzić nam spore pieniądze. Żyliśmy każdym szczegółem jaki był do zrobienia i cieszyliśmy się jak dzieci z każdego detalu który został wykonany. Były też chwile zwątpienia i nieprzespanych przeze mnie nocy, kiedy żadna firma nie odpowiedziała na naszą ofertę. Ale szliśmy dalej. Krok po kroku z niewielką obsuwką czasową.
I dzisiaj kiedy patrzę na naszą salę chętnie nie wychodziłbym z niej. Cieszę się, że wspólnie
z Okręgową Radą i pracownikami Biura udało się dla Naszej Izby pozyskać Salę na miarę XXI wieku. Dla mnie to taki tegoroczny i Mikołaj i Gwiazdka razem wzięte. Dziękuję osobom, które przyczyniły się do takiego pięknego efektu końcowego, za pracę, cierpliwość, wiarę w osiągnięcie celu i wsparcie.
Popatrzcie na galerię zdjęć z poszczególnych etapów budowy.
Tomasz Czech
W dniach 15-17 maja 2023 r w Warszawie odbył się Krajowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych w Warszawie. Delegatami na Zjazd z naszej Izby są: Renata Sówka, Jolanta Garus – Kmieć, Agnieszka Hebda, Borszcz Roman, Andrzej Chrzęstek i Tomasz Czech. |
W dniach 15-17 maja 2023 r w Warszawie odbył się Krajowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych
w Warszawie. Delegatami na Zjazd z naszej Izby są: Renata Sówka, Jolanta Garus – Kmieć, Agnieszka Hebda, Borszcz Roman, Andrzej Chrzęstek i Ja.
W pierwsze popołudnie ustępująca Prezes Zofia Małas podsumowała VII kadencję. W dalszej części odznaczono statuetkami i odznaczeniami Samorządu Pielęgniarek i Położnych. Z naszej Izby Złote Odznaczenie Samorządu Pielęgniarek i Położnych otrzymała Przewodnicząca ORPiP VII kadencji Barbara Płaza. Gratuluję i proszę przyjąć najlepsze życzenia dalszych sukcesów zawodowych.
W drugim dniu Zjazdu przedstawiano, dyskutowano i zatwierdzano sprawozdania organów VII kadencji. Następnie przystąpiono do wyborów. W wyniku przeprowadzonych wyborów Prezesem Naczelnej Rady została pani Mariola Łodzińska. Pani Prezes proszę przyjąć wyrazy uznania za dotychczasową pracę i życzenia wielu sukcesów w obecnej kadencji. Wybrano Przewodniczącego Naczelnego Sądu Pielęgniarek i Położnych, Przewodniczącą Naczelnej Komisji Rewizyjnej i Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej. W dalszej części Zjazdu wybierano członków poszczególnych organów Naczelnej Izby. Do Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych
z naszej Izby kandydowali: Andrzej Chrzęstek i Roman Borszcz. W wyniku wyborów członkiem Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych został Andrzej Chrzęstek. Roman niestety nie został wybrany, ale uzyskał bardzo imponujący wynik w porównaniu do osób znanych w środowisku pielęgniarsko- położniczym. Gratuluję Romku. Andrzeju jestem dumny. A teraz do pracy, ciężkiej pracy.
Trzeci dzień Zjazdu to opracowywanie wniosków złożonych podczas Zjazdu. Było ich przeszło 70.
Przyjęto Uchwałę w sprawie określa zasady etyki zawodowej. Przełomowy dokument uaktualniony i przystający do współczesnych czasów. Podjęto Uchwałę w sprawie programu działania samorządu na VIII kadencję oraz Uchwałę w sprawie szczegółowego sposobu przeprowadzania wizytacji,
w tym sposobu wyboru osób wykonujących czynności wizytacyjne.
Wniosek w sprawie określenia wysokość i częstotliwości wpłat składki członkowskiej oraz zasady jej podziału został odłożony na następny Krajowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych w przyszłym roku. Pozostałe wnioski dotyczyły praktycznie wszystkich dziedzin pielęgniarstwa i położnictwa
i będę je publikował na stronie internetowej Izby.
Dziękuję delegatom naszej Izby za pracę podczas obrad VIII Zjazdu. Odznaczonej i Wybranemu Gratuluję.
Tomasz Czech
Przewodniczący Okręgowej Rady
Tegoroczne obchody odbyły się w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.
O godzinie 16. 00 w imieniu Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych gości powitał pan Robert Dorosławski – prowadzący Galę.
Następnie oficjalnego otwarcia dokonał Przewodniczący Okręgowej Rady Pielęgniarek
i Położnych w Częstochowie Tomasz Czech. Uroczyście wprowadzono Sztandar Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie w składzie: Chorąży Pocztu Roman Borszcz w asyście Renaty Wróż i Jolanty Garus-Kmieć. Odśpiewano Hymn Pielęgniarek.
Minutą ciszy uczczono pielęgniarki i położne zmarłe w 2022 r. Podczas pięknego podkładu muzycznego z niesamowitym brzmieniem skrzypiec, prowadzący odczytał 25 nazwisk zmarłych koleżanek.
W dalszej części Przewodniczący w swoim wystąpieniu odniósł się do humanistycznych podstaw pielęgniarstwa i położnictwa, zagrożeń współczesnego świata w relacjach międzyludzkich oraz rozwoju zawodów. Następnie zwrócił uwagę na cechy osobowości, których oczekuje się od osób wykonujących zawód pielęgniarki lub położnej. Podkreślił wysokie wykształcenie i kompetencje współczesnych pielęgniarek
i położnych oraz samodzielność zawodową. Wybrzmiała również refleksja, że oba zawody w dalszym ciągu są zawodami deficytowymi. Na zakończenie Przewodniczący przeprowadził wywód na temat kierunków działania Samorządu na najbliższy czas.
Po przemówieniu Tomasz Czech razem z Sekretarzem ORPiP Marzeną Maniszewską
i Skarbnikiem ORPiP Andrzejem Chrzęstkiem złożyli zebranym życzenia.
Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Laudacjom i życzeniom nie było końca. Oprócz listów gratulacyjnych, pięknych kwiatów składanych dla pielęgniarek
i położnych otrzymaliśmy prezenty. Pastele z Ratuszem Częstochowy, Anioła który ma przynieść szczęście VIII kadencji i okolicznościowy kubek.
Na zakończenie części oficjalnej wręczono 5 położnym i 20 pielęgniarkom odznaczenia Za zasługi w zawodzie.
Kapituła w tym roku wybrała do odznaczeń osoby legitymujące się wieloletnim stażem pracy, ale przede wszystkim uhonorowano osoby, których kariery zawodowe mogą być wskazówką do budowania drogi zawodowej osób wchodzących do zawodu.
Na zakończenie części oficjalnej wyprowadzono Sztandar Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie.
Po poczęstunku w Foyer im. Marka Perepeczki rozpoczął się spektakl – Kariera Nikodema Dyzmy według powieści Tadeusza Dołęgi – Mostowicza.
Oprawę i relację dla Państwa przygotowali: Marzena Maniszewska, Anna Kęsik, Anna Kwiatkowska, Izabela Bem, Magdalena Maryon i Monika Wielgos.
Wyjaśnienia z Ministerstwa Zdrowia dotyczące możliwości uwzględniania stażu pracy cudzoziemca w kraju trzecim (np. w Ukrainie) do okresu wykonywania wymaganego do rozpoczęcia specjalizacji w Polsce
mz-do-nrpip-dot.-stazu-pracy-do-specjalizacji.pdf |
Zmiana zasad przyjmowania wniosków !
Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, iż wnioski o dofinansowanie kosztów kształcenia i doskonalenia zawodowego począwszy od dnia 01.03.2023 r. będą przyjmowane wyłącznie w wersji papierowej - osobiście w siedzibie biura OIPiP w Częstochowie lub za pośrednictwem poczty polskiej.
Wnioski przesyłane mailowo nie będą rozpatrywane.
Opinia w sprawie możliwości odliczenia składek na rzecz Izb Zawodów Zaufania Publicznego od dochodu osób zatrudnionych na umowę o pracę.
- Podstrona 1 z 2
- 1
- 2