22 października 2024 r.
W trosce o godność i jakość życia
Znacie to zdanie. To temat przewodni naszej częstochowskiej Konferencji naukowo-szkoleniowej organizowanej w ramach Jurajskiego Dnia Opieki Długoterminowej.
Organizujemy szkolenie z wielkim rozmachem ponieważ wśród wykładowców i panelistów znaleźli się najwybitniejsi specjaliści w tej dziedzinie medycyny od gór po Morze Bałtyckie przez Toruń, Katowice, Oborniki Śląskie czy Lublin. Zaproszenia przyjęli wszyscy zaproszeni goście. Przyjazd do Częstochowy potwierdzili pracodawcy podmiotów pielęgniarskich realizujących świadczenia z zakresu opieki długoterminowej. Akademia Polonijna szykuje już Aulę na nasze spotkanie. Sponsorzy są w kontakcie z nami i chcą Państwu zaprezentować swoje najnowsze produkty, które na pewno pomogą w pracy z pacjentami. Prezenty czekają na uczestników, identyfikatory drukują się.
Wszystko jest prawie gotowe tylko......
Wchodzę dzisiaj na link rejestracyjny i zorientowałem się, że mamy dopiero połowę chętnych. A myślałem, że będziemy tworzyli listy rezerwowe ze względu na wysoki poziom poruszanych tematów. Dziwni mnie fakt, że nie chcecie skorzystać z bezpłatnej konferencji na terenie Częstochowy. Do tej pory po wiedzę musiałyście jeździć nawet w odległe miejsca Polski. Powiem szczerze, że duże zainteresowanie jest wśród koleżanek z ościennych Izb, za co im dziękuję. Zastanawiam się nad przyczynami takiego stanu. Wszystkich czytających ten wpis proszę o udostępnienie go na swoich kontach. Jeżeli potrzebujecie informacji proszę dzwońcie do mnie. Udostępniłem wam dwa prywatne swoje numery telefonów. Jeżeli nie wiecie jak się zalogować na Konferencję wykonajcie jeden telefon do mnie. Pomożemy czy nawet zrobimy to za was. Pamiętajcie – to jest nasze wspólne dzieło. Wysilmy się, żeby zostało w naszej pamięci na zawsze.
W załączeniu link do rejestracji i plakat.
https://forms.gle/K861bKrBvVGgvqbM9
Tomasz Czech
Chcieliśmy uruchomić szkolenie specjalizacyjne z pielęgniarstwa pediatrycznego. Ogłosiliśmy ten zamiar w SMK. I po przeszło miesiącu okazało się, że nikt się nie zapisał, ani z naszej Izby, ani z Izb ościennych. Zacząłem dochodzić dlaczego tak się dzieje, zwłaszcza, że w naszej Izbie wiele lat nie przeprowadzono takiej specjalizacji. Zadzwoniłem do pielęgniarek oddziałowych oddziałów dziecięcych z obszaru działania naszej Izby. Okazało się, że pracujące pielęgniarki mają już specjalizację pediatryczną. Jest pewna grupa pielęgniarek w okresie okołoemerytalnym, które nie są zainteresowane szkoleniem ponieważ zakończenie kształcenia przypadłoby na okres przejścia na emeryturę. Przemyślałem wszystkie argumenty i mam rozwiązanie.
Robimy tak.
Za około 2 lata zmieni się struktura zatrudnienia w oddziałach pediatrycznych o pracujące nowoprzyjęte pielęgniarki. Wtedy zadzwońcie do mnie i wspólnie ustalimy termin rozpoczęcia specjalizacji. Pielęgniarki pediatryczne zajmują ważne miejsce w moim sercu, dlatego nie zabraknie dla was możliwości kształcenia się w naszej Izbie. I jeszcze apel do koleżanek oddziałowych oddziałów dziecięcych. Bądźcie ze mną w ścisłym kontakcie w kwestii szkoleń potrzebnych do pracy w oddziałach pediatrycznych. A może konferencja pediatryczna w Częstochowie. Czekam na propozycje z waszej strony.
Tomasz Czech
Przewodniczący Okręgowerj Rady
Rozpoczynamy rekrutację na specjalizację anestezjologiczną
Specjalizacja w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii to kolejne szkolenie, które chcemy zaproponować pielęgniarkom i pielęgniarzom częstochowskiego samorządu pielęgniarek i położnych. Jest to specjalizacja chętnie wybierana przez koleżanki i kolegów.
Pielęgniarka/arz po ukończeniu szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki obejmuje specjalistyczną opieką pacjentów w okresie okołooperacyjnym, na wszystkich etapach znieczulenia i w bezpośrednim okresie poznieczuleniowym oraz prowadzi specjalistyczną opiekę nad ciężko chorymi pacjentami
w oddziałach intensywnej terapii.
Ciekawy program. Szeroka tematyka medyczna. Ale też dobre możliwości kształcenia z nami.
Jako organizator Izba zapewnia najlepszą kadrę dydaktyczną. Zajęcia w trybie stacjonarnym. Posiadamy dobrze wyposażoną Bibliotekę i dostęp do Biblioteki elektronicznej i przede wszystkim doskonałe warunki i środki audiowizualne do odbycia wykładów. W toku kształcenia wykorzystany będzie do symulowanych zajęć z zakresu badań fizykalnych i diagnostyki oraz symulacji elektroterapii. To nowość w kształceniu w Naszej Izbie. Benjamin (tak nazwaliśmy nasz symulator najwyższej wierności) będzie dostępny już od poniedziałku 29 stycznia 2024 r.
Rekrutację prowadzi Ośrodek Szkoleniowy pod numerem telefonu 519 862 186. Zapisywać się można w Systemie Monitorowania Kształcenia samodzielnie. Jeżeli z zapisami macie problemy dzwońcie do nas. Jestem do Waszej dyspozycji pod numerem telefonu 601232963.
Szkolimy pielęgniarki i pielęgniarzy na najwyższym poziomie
Tomasz Czech
Przewodniczący Okręgowej Rady
Koleżanki i koledzy. Kochane babcie i kochani dziadkowie.
Wiele a Was i wielu z Was jest babciami i dziadkami. To chyba jeden z najpiękniejszych etapów w życiu każdego człowieka. Dzisiaj razem z pracownikami Biura Izby i waszymi wnuczkami chciałbym złożyć Wam życzenia.
Kochani Dziadkowie, życzymy Wam tyle miłości i radości, ile sami dajecie waszym wnukom każdego dnia. Przyjmijcie podziękowania od Waszych wnucząt za bezinteresowną troskę, ciepło i miłość, którymi ich otaczacie. To Wy sprawiacie, że dzieciństwo waszych wnuków jest kolorowe i szczęśliwe. To Wy jesteście ważną częścią życia waszych wnuków za co każdy z nich jest wdzięczny za to, czego ich nauczyliście.
Z okazji Dnia Babci i Dziadka życzymy Wam wszystkiego, co w życiu najlepsze i najpiękniejsze, dużo zdrowia, nieustającej radości oraz samych pogodnych dni. Niech energia, pogoda ducha i humor nigdy Was nie opuszczają. Bądźcie zdrowi i szczęśliwi.
Tomasz Czech razem z pracownikami Biura OIPiP w Częstochowie
Kształcimy pielęgniarki i położne na najwyższym poziomie
Na Waszą prośbę rozpoczynamy kurs kwalifikacyjny z pielęgniarstwa rodzinnego
Chcemy rozpocząć kurs kwalifikacyjny z pielęgniarstwa rodzinnego. Zebrała się grupa 15 osób. To sygnał, że możemy rozpocząć szkolenie. Jeżeli ktoś chciałby skorzystać z takiej formy kształcenia zapraszamy do rozmów i zapisywania się w systemie SMK.
Jako organizator Izba zapewnia doskonałą kadrę dydaktyczną. Wszystkie staże odbywają się na terenie Częstochowy. Posiadamy dobrze wyposażoną Bibliotekę i dostęp do Biblioteki elektronicznej i przede wszystkim doskonałe warunki i środki audiowizualne do odbycia wykładów. Zapisy prowadzi Ośrodek Szkoleniowy pod numerem telefonu 519 862 186. Można również zapisywać się w SMK samodzielnie. Jeżeli z zapisami macie problemy dzwońcie do nas. Jestem do Waszej dyspozycji pod numerem telefonu 601232963.
Rozpoczęcie kursu 19 lutego 2024 r.
Tomasz Czech
Przewodniczący Okręgowej Rady
16 stycznia o godz. 14:00 odbyło się II Forum leczenia ran przewlekłych. To kontynuacja zgłębiania wiedzy i umiejętności oraz wymiany doświadczeń w leczeniu ran. Audytorium zostało podzielone na dwie grupy. Jedna uczestniczyła w warsztatach opracowania ran i zakładania opatrunków specjalistycznych. Druga szkoliła się w żywieniu dojelitowym podczas leczenia ran.
Wzwiązku z otrzymanym pismem z Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych przypomina o obowiązkach sprawozdawczych w zakresie zdrowia i ochrony zdrowia za rok 2023 oraz o obowiązku przekazania sprawozdań MZ w zakresie prowadzonej działalności i pracujących w praktykach pielęgniarek i położnych.
Dzisiaj miałem zaszczyt reprezentować częstochowski Samorząd Pielęgniarek i Położnych podczas Spotkania Noworocznego Prezydenta Miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka. Wydarzenie odbyło się w Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana.
Możemy odtrąbić sukces
W zeszły piątek zakończyliśmy remont i wyposażanie Sali konferencyjno-szkoleniowej na IV piętrze. Wykonaliśmy ciężką pracę, aby poprawić warunki naszych spotkań i szkoleń. Kiedy zaczynaliśmy remont 1 sierpnia br. nie zdawałem sobie sprawy z czym przyjdzie nam się zmierzyć. Szereg zapytań ofertowych, które były dla nas nowością pozwoliły zaoszczędzić nam spore pieniądze. Żyliśmy każdym szczegółem jaki był do zrobienia i cieszyliśmy się jak dzieci z każdego detalu który został wykonany. Były też chwile zwątpienia i nieprzespanych przeze mnie nocy, kiedy żadna firma nie odpowiedziała na naszą ofertę. Ale szliśmy dalej. Krok po kroku z niewielką obsuwką czasową.
I dzisiaj kiedy patrzę na naszą salę chętnie nie wychodziłbym z niej. Cieszę się, że wspólnie
z Okręgową Radą i pracownikami Biura udało się dla Naszej Izby pozyskać Salę na miarę XXI wieku. Dla mnie to taki tegoroczny i Mikołaj i Gwiazdka razem wzięte. Dziękuję osobom, które przyczyniły się do takiego pięknego efektu końcowego, za pracę, cierpliwość, wiarę w osiągnięcie celu i wsparcie.
Popatrzcie na galerię zdjęć z poszczególnych etapów budowy.
Tomasz Czech
W dniach 15-17 maja 2023 r w Warszawie odbył się Krajowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych w Warszawie. Delegatami na Zjazd z naszej Izby są: Renata Sówka, Jolanta Garus – Kmieć, Agnieszka Hebda, Borszcz Roman, Andrzej Chrzęstek i Tomasz Czech. |
W dniach 15-17 maja 2023 r w Warszawie odbył się Krajowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych
w Warszawie. Delegatami na Zjazd z naszej Izby są: Renata Sówka, Jolanta Garus – Kmieć, Agnieszka Hebda, Borszcz Roman, Andrzej Chrzęstek i Ja.
W pierwsze popołudnie ustępująca Prezes Zofia Małas podsumowała VII kadencję. W dalszej części odznaczono statuetkami i odznaczeniami Samorządu Pielęgniarek i Położnych. Z naszej Izby Złote Odznaczenie Samorządu Pielęgniarek i Położnych otrzymała Przewodnicząca ORPiP VII kadencji Barbara Płaza. Gratuluję i proszę przyjąć najlepsze życzenia dalszych sukcesów zawodowych.
W drugim dniu Zjazdu przedstawiano, dyskutowano i zatwierdzano sprawozdania organów VII kadencji. Następnie przystąpiono do wyborów. W wyniku przeprowadzonych wyborów Prezesem Naczelnej Rady została pani Mariola Łodzińska. Pani Prezes proszę przyjąć wyrazy uznania za dotychczasową pracę i życzenia wielu sukcesów w obecnej kadencji. Wybrano Przewodniczącego Naczelnego Sądu Pielęgniarek i Położnych, Przewodniczącą Naczelnej Komisji Rewizyjnej i Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej. W dalszej części Zjazdu wybierano członków poszczególnych organów Naczelnej Izby. Do Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych
z naszej Izby kandydowali: Andrzej Chrzęstek i Roman Borszcz. W wyniku wyborów członkiem Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych został Andrzej Chrzęstek. Roman niestety nie został wybrany, ale uzyskał bardzo imponujący wynik w porównaniu do osób znanych w środowisku pielęgniarsko- położniczym. Gratuluję Romku. Andrzeju jestem dumny. A teraz do pracy, ciężkiej pracy.
Trzeci dzień Zjazdu to opracowywanie wniosków złożonych podczas Zjazdu. Było ich przeszło 70.
Przyjęto Uchwałę w sprawie określa zasady etyki zawodowej. Przełomowy dokument uaktualniony i przystający do współczesnych czasów. Podjęto Uchwałę w sprawie programu działania samorządu na VIII kadencję oraz Uchwałę w sprawie szczegółowego sposobu przeprowadzania wizytacji,
w tym sposobu wyboru osób wykonujących czynności wizytacyjne.
Wniosek w sprawie określenia wysokość i częstotliwości wpłat składki członkowskiej oraz zasady jej podziału został odłożony na następny Krajowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych w przyszłym roku. Pozostałe wnioski dotyczyły praktycznie wszystkich dziedzin pielęgniarstwa i położnictwa
i będę je publikował na stronie internetowej Izby.
Dziękuję delegatom naszej Izby za pracę podczas obrad VIII Zjazdu. Odznaczonej i Wybranemu Gratuluję.
Tomasz Czech
Przewodniczący Okręgowej Rady
Tegoroczne obchody odbyły się w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.
O godzinie 16. 00 w imieniu Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych gości powitał pan Robert Dorosławski – prowadzący Galę.
Następnie oficjalnego otwarcia dokonał Przewodniczący Okręgowej Rady Pielęgniarek
i Położnych w Częstochowie Tomasz Czech. Uroczyście wprowadzono Sztandar Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie w składzie: Chorąży Pocztu Roman Borszcz w asyście Renaty Wróż i Jolanty Garus-Kmieć. Odśpiewano Hymn Pielęgniarek.
Minutą ciszy uczczono pielęgniarki i położne zmarłe w 2022 r. Podczas pięknego podkładu muzycznego z niesamowitym brzmieniem skrzypiec, prowadzący odczytał 25 nazwisk zmarłych koleżanek.
W dalszej części Przewodniczący w swoim wystąpieniu odniósł się do humanistycznych podstaw pielęgniarstwa i położnictwa, zagrożeń współczesnego świata w relacjach międzyludzkich oraz rozwoju zawodów. Następnie zwrócił uwagę na cechy osobowości, których oczekuje się od osób wykonujących zawód pielęgniarki lub położnej. Podkreślił wysokie wykształcenie i kompetencje współczesnych pielęgniarek
i położnych oraz samodzielność zawodową. Wybrzmiała również refleksja, że oba zawody w dalszym ciągu są zawodami deficytowymi. Na zakończenie Przewodniczący przeprowadził wywód na temat kierunków działania Samorządu na najbliższy czas.
Po przemówieniu Tomasz Czech razem z Sekretarzem ORPiP Marzeną Maniszewską
i Skarbnikiem ORPiP Andrzejem Chrzęstkiem złożyli zebranym życzenia.
Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Laudacjom i życzeniom nie było końca. Oprócz listów gratulacyjnych, pięknych kwiatów składanych dla pielęgniarek
i położnych otrzymaliśmy prezenty. Pastele z Ratuszem Częstochowy, Anioła który ma przynieść szczęście VIII kadencji i okolicznościowy kubek.
Na zakończenie części oficjalnej wręczono 5 położnym i 20 pielęgniarkom odznaczenia Za zasługi w zawodzie.
Kapituła w tym roku wybrała do odznaczeń osoby legitymujące się wieloletnim stażem pracy, ale przede wszystkim uhonorowano osoby, których kariery zawodowe mogą być wskazówką do budowania drogi zawodowej osób wchodzących do zawodu.
Na zakończenie części oficjalnej wyprowadzono Sztandar Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie.
Po poczęstunku w Foyer im. Marka Perepeczki rozpoczął się spektakl – Kariera Nikodema Dyzmy według powieści Tadeusza Dołęgi – Mostowicza.
Oprawę i relację dla Państwa przygotowali: Marzena Maniszewska, Anna Kęsik, Anna Kwiatkowska, Izabela Bem, Magdalena Maryon i Monika Wielgos.
Wyjaśnienia z Ministerstwa Zdrowia dotyczące możliwości uwzględniania stażu pracy cudzoziemca w kraju trzecim (np. w Ukrainie) do okresu wykonywania wymaganego do rozpoczęcia specjalizacji w Polsce
mz-do-nrpip-dot.-stazu-pracy-do-specjalizacji.pdf |
Zmiana zasad przyjmowania wniosków !
Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, iż wnioski o dofinansowanie kosztów kształcenia i doskonalenia zawodowego począwszy od dnia 01.03.2023 r. będą przyjmowane wyłącznie w wersji papierowej - osobiście w siedzibie biura OIPiP w Częstochowie lub za pośrednictwem poczty polskiej.
Wnioski przesyłane mailowo nie będą rozpatrywane.
Opinia w sprawie możliwości odliczenia składek na rzecz Izb Zawodów Zaufania Publicznego od dochodu osób zatrudnionych na umowę o pracę.
- Podstrona 1 z 2
- 1
- 2