Prawo wykonywania zawodu
Konferencje
Szkolenia
Kursy
in Częstochowa, Poland
42-200 Częstochowa,
ul. Pułaskiego 25, IV piętro
Województwo Śląskie, Polska
Millenium Bank:
82 1160 2202 0000 0001 2869 0101
Biuletyn informacyjny
Ośrodek szkoleniowy
Cолідарні з Україною – Solidarni z Ukrainą
Szanowni Państwo/Szanowni Delegaci,
w imieniu Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie zapraszam Delegatów VIII kadencji na I Okręgowy Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie, który odbędzie się 30 marca 2023r. o godzinie 9:00 w Sali Konferencyjnej Hotelu Arche przy ul. Oleńki 20.
Obecność Delegatów na Zjeździe jest obowiązkowa !
W przypadku braku możliwości wzięcia udziału w Zjeździe proszę o pisemne powiadomienie biura OIPiP na adres e-mailowy: sekretariat@oipip.czest.pl
Ze względów organizacyjnych apeluję o wcześniejsze przybycie, celem odebrania mandatu.
Szczegółowe materiały zjazdowe zostaną przesłane do Delegatów VIII kadencji drogą e-mailową, wersja papierowa dokumentów do odbioru w biurze OIPiP.
Z poważaniem
Przewodnicząca
Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych
Barbara Płaza
O sytuacji i potrzebach w pielęgniarstwie środowiska nauczania i wychowania mówią:
- Jolanta Zając, Przewodnicząca Zespołu ds. Medycyny Szkolnej OIPiP w Gdańsku
- Danuta Staszewska-Kryślak, Przewodnicząca Zespołu ds. Medycyny Szkolnej OIPiP w Poznaniu
- Halina Nowik, Zakład Medycyny Szkolnej w Elblągu
Zmiana zasad przyjmowania wniosków !
Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, iż wnioski o dofinansowanie kosztów kształcenia i doskonalenia zawodowego począwszy od dnia 01.03.2023 r. będą przyjmowane wyłącznie w wersji papierowej - osobiście w siedzibie biura OIPiP w Częstochowie lub za pośrednictwem poczty polskiej.
Wnioski przesyłane mailowo nie będą rozpatrywane.
· agenda konferencji: https://opiekawpraktyce.pl/wp-content/uploads/2023/02/Program-Opieka-Dlugoterminowa-w-Praktyce_Czestochowa8022023.pdf
Zachęcamy do udziału w regionalnej bezpłatnej konferencji w ramach cyklu konferencji naukowo-szkoleniowych dla pielęgniarek pod hasłem „Opieka Długoterminowa Praktyce'.
Liczba miejsc ograniczona!
Zapraszamy!
Bezpłatny raport czasopisma OSOZ zawiera m.in. wywiady z menedżerami, którzy już realizują opiekę koordynowaną oraz opinie ekspertów dotyczące wykorzystania systemów IT do koordynacji usług.
Nowy raport tłumaczy, jak wdrożyć w praktyce opiekę koordynowaną w POZ
Bezpłatny raport czasopisma OSOZ zawiera m.in. wywiady z menedżerami, którzy już realizują opiekę koordynowaną oraz opinie ekspertów dotyczące wykorzystania systemów IT do koordynacji usług.
Z 41-stronicowego dokumentu można się dowiedzieć:
- Jak wygląda proces od podjęcia decyzji do wdrożenia OK;
- Na co zwrócić uwagę podczas zawierania umowy z NFZ;
- W jaki sposób przygotować się do koordynacji;
- Jak zorganizować OK w systemie informatycznym;
- Co radzą menedżerowie placówek, gdzie OK już została wdrożona;
- Które rozwiązania e-zdrowia mogą pomóc pacjentowi na ścieżce opieki.
Założenia oraz dalszy rozwój koordynacji przedstawia prof. UMW Agnieszka Mastalerz-Migas, pełnomocnik Ministra Zdrowia ds. wdrożenia opieki koordynowanej, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej.
– Za dodatkowymi pieniędzmi musi teraz iść dodatkowa jakość. W pierwszym roku na OK przeznaczono ponad 1 mld zł – mówi dr n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas.
Z kolei Tomasz Zieliński, lekarz medycyny rodzinnej i wiceprezes Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia „Porozumienie Zielonogórskie”, radzi, jakie wyzwania wiążą się z wdrożeniem OK w POZ i jak do nich podejść.
– Najtrudniejsze jest przełamanie bariery mentalnościowej. Jeśli to się uda, łatwiej rozwiązać inne problemy. Projekt OK wymaga zmiany sposobu myślenia i przyzwyczajeń – planowanie procesu wprowadzania OK tłumaczy z kolei dr Paweł Żuk, pełnomocnik Zarządu do spraw edukacji i rozwoju w grupie Centrum, wiceprzewodniczący ministerialnej komisji zdrowia do spraw wdrażania opieki koordynowanej w POZ.
O tym, jak systemy informatyczne wspierają koordynację opieki i na jakie elementy infrastruktury IT trzeba zwrócić uwagę, opowiada Grzegorz Mródź, Prezes Zarządu KAMSOFT S.A..
Raport jest interaktywny, dzięki czemu czytelnik może w łatwy sposób pobrać niezbędne dokumenty, uzupełnić informacje np. na stronach NFZ czy wziąć udział w szkoleniu „Opieka koordynowana w praktyce, rozwój rozwiązań IT do zarządzania koordynacją opieki nad pacjentami.”
Całość uzupełniono infografikami tłumaczącymi pierwsze kroki z OK, ścieżkę obsługi pacjenta oraz wspomaganie koordynacji z pomocą aplikacji mobilnej.
Raport „Opieka Koordynowana w POZ” opracowało czasopismo o cyfryzacji OSOZ Polska we współpracy z KAMSOFT S.A.
Link do raportu: blog.osoz.pl/opieka_koordynowana
raport_opieka_koordynowana_blog_osoz.pdf |
Prezydent Miasta Częstochowy ogłasza kolejną edycję Nagród im. Doktora Władysława Biegańskiego w dziedzinie ochrony zdrowia.
Nagrody przyznawane są za wybitną i znaczącą działalność w ochronie zdrowia i szczególny charakter pracy na rzecz pacjenta.
Wnioski kandydatów do nagrody należy składać w nieprzekraczalnym terminie do dnia 17 lutego 2023 r. w kancelarii Urzędu Miasta Częstochowy, ul. Śląska 11/13, 42-217 Częstochowa.
OGŁOSZENIE
Prezydent Miasta Częstochowy ogłasza kolejną edycję Nagród im. Doktora Władysława Biegańskiego w dziedzinie ochrony zdrowia.
Nagrody przyznawane są za wybitną i znaczącą działalność w ochronie zdrowia i szczególny charakter pracy na rzecz pacjenta.
Wnioski kandydatów do nagrody należy składać w nieprzekraczalnym terminie do dnia 17 lutego 2023 r. w kancelarii Urzędu Miasta Częstochowy, ul. Śląska 11/13, 42-217 Częstochowa, wyłącznie na formularzu, lub przesłać:
- drogą pocztową na ww. adres (o terminie wpływu nie decyduje data stempla pocztowego, lecz data wpływu wniosku do kancelarii Urzędu Miasta),
- w postaci elektronicznej z podpisem kwalifikowanym na adres info@czestochowa.um.gov.pl lub złożonym za pomocą platformy SEKAP.
W przypadku organizacji pozarządowych do wniosku należy dołączyć stosowny dokument (uchwała lub upoważnienie, wyciąg z KRS-u) upoważniający do reprezentowania danego podmiotu.
Wnioski złożone po terminie nie będą rozpatrywane.
Przy wyborze kandydatów do Nagrody uwzględnia się następujące kryteria:
- pozytywne relacje kandydata z pacjentami i współpracownikami,
- postępowanie zgodnie z zasadami etyki zawodowej,
- stopień zaangażowania w podejmowaniu inicjatyw własnych w działalności na rzecz służby zdrowia,
- umiejętność niesienia pomocy ludziom potrzebującym,
- profesjonalizm,
- działalność społeczna na rzecz środowiska lokalnego,
- osiągnięcia na polu naukowym.
Zgodnie z regulaminem przyznawania Nagród Prezydenta Miasta Częstochowy przy wyborze kandydatów do Nagrody uwzględnia się osoby czynne zawodowo i zatrudnione w placówkach służby zdrowia na terenie miasta Częstochowy lub czynnie działające w organizacjach funkcjonujących w obszarze ochrony zdrowia, w tym wolontariusze. Osobom, które nie są czynne zawodowo, a spełniają ww. kryteria może być przyznana nagroda za całokształt działalności na rzecz służby zdrowia.
Osoba nagrodzona Nagrodą Prezydenta Miasta Częstochowy w latach ubiegłych, może brać udział w kolejnej edycji nagród nie wcześniej niż po trzech latach, o ile Prezydent Miasta nie postanowi inaczej.
Kandydatury do nagrody mogą wnosić m.in. Radni Miasta Częstochowy, kierownicy placówek służby zdrowia zlokalizowanych na terenie miasta Częstochowy, pracownicy zatrudnieni w placówkach służby zdrowia w grupie, co najmniej 15 osób lub w przypadku małych placówek min. 50% załogi, stowarzyszenia, fundacje i inne organizacje działające na rzecz służby zdrowia oraz pacjenci w grupie min. 15 osób.
Formularz wniosku dostępny jest na tablicy ogłoszeń w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronie internetowej Urzędu Miasta Częstochowy www.czestochowa.pl - zakładka Miasto/Zdrowie/Nagrody Prezydenta.
Z up. Prezydenta Miasta Częstochowy
Ryszard Stefaniak
Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy
„Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz.U 2021 poz.955)
oraz rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 25 września 2020r. (Dz.U. 2020 poz. 2062 z późn.zm.)
w sprawie Programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2021, wszystkie praktyki zawodowe
mają obowiązek złożenia sprawozdań statystycznych będących we właściwości Ministra Zdrowia.
Dlatego też przypominamy o wywiązaniu się z obowiązku i zachęcamy do złożenia sprawozdań w Systemie
Statystyki w Ochronie Zdrowia. Kontakt do administratorów obsługujących sprawozdawczość na danym
terenie, oraz wszystkie niezbędne informacje związane z dostępem do Systemu jak i samymi
sprawozdaniami znajdują się na stronie www.cez.gov.pl w zakładce „Projekty/Statystyka”. Dostęp do
Systemu znajduje się na stronie: https://ssoz.ezdrowie.gov.pl .”
22 stycznia ustanowiono DNIEM KOBIET W CHIRURGII. Obchodzimy również pierwsze urodziny Fundacji Kobiety w chirurgii.
Po wiecej materiałów i zdjęć dotyczących wydarzenia oraz Fundacji zapraszamy do dysku google:
https://drive.google.com/drive/folders/1O4yrcmvhIio4w6opHc1H63NUkmb1S85q?usp=sharing
Laureatką szóstej polskiej edycji konkursu QSNA jest Julia Osiecka, studentka pielęgniarstwa na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Zwycięski pomysł to „Powrót do młodych lat”. Laureatka proponuje wykorzystanie technologii VR (wirtualnej rzeczywistości) do przedstawienia i doświadczenia aktywności, które seniorzy wykonywali, będąc osobami młodymi i w sile wieku. Według Julii Osieckiej należałoby wprowadzić seniorów w świat wirtualnej rzeczywistości, jednocześnie obserwując ich zachowania. Laureatka chciałaby odkryć, jak wykorzystanie VR wpływa na kondycję psychoruchową pacjenta i jak może poprawić jakość jego zdrowia. Chciałaby też, aby jej projekt przyniósł osobom starszym i cierpiącym na demencję przede wszystkim radość i poczucie, że nie są oni zapomniani w społeczeństwie.
Szanowni Państwo!
zwracamy się do Państwa z ogromną prośbą o rozpowszechnienie poniższej ankiety dotyczącej aktualnej sytuacji zdrowotnej polskich migreników. Celem naszego badania - pierwszego tak szeroko prowadzonego w Polsce - jest pokazanie z jakimi problemami i trudnościami zmagają się codziennie osoby z migreną w Polsce.
Mamy nadzieję, że badanie to przyczyni się do poprawy jakości opieki nad chorymi i zwrócenia uwagi decydentów na problemy kilku milionów Polaków żyjących z migreną. Wierzymy w to, że wyniki dadzą lekarzom argumenty w walce o poprawę opieki nad osobami z migreną w Polsce. Dlatego każdy głos jest bardzo ważny! Prosimy Państwa o rozpowszechnienie wśród pacjentów i jeśli macie wśród swojej rodziny, znajomych, przyjaciół osoby chorujące na migrenę - udostępnianie i rozpowszechnianie tej informacji.
Badanie jest prowadzone pod auspicjami Kliniki Neurologii we Wrocławiu.
Czas wypełnienia ankiety to około 15 minut.
link do ankiety:
Dziękujemy!
dr n. med. Marta Waliszewska-Prosół
dr hab. Sławomir Budrewicz, prof. UMW
Klinika Neurologii we Wrocławiu