Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie

BIP
  • SERWIS DLA PIELĘGNIAREK
  • SERWIS DLA PIELĘGNIAREK
  • SERWIS DLA PIELĘGNIAREK
« »

Aktualności Okręgowej Izby Pięlegniarek i Położnych w Częstochowie

WIĘCEJ

Konferencje
Szkolenia
Kursy

WIĘCEJ
Uchwały Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie VIII kadencji
WIĘCEJ

Biuletyn informacyjny

WIĘCEJ

Ośrodek szkoleniowy

WIĘCEJ

Komisja ds recept

WIĘCEJ
INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO NA UNIWERSYTECIE JANA DŁUGOSZA 2023-10-05 16:48

W dniu 04 października 2023 r. od godziny 11 uczestniczyłem w uroczystej Inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Jan Długosza w Częstochowie. Po raz 53 częstochowski Uniwersytet inaugurował początek nowego roku akademickiego 2023/2024. Dzisiejsze rozpoczęcie było wyjątkowe, ponieważ częstochowska Alma Mater wystąpiła pod nową nazwą, jako Uniwersytet Jana Długosza, wchodząc tym samym do grona najlepszych placówek w kraju jak uniwersytet klasyczny.

 

PEREGRYNACJA RELIKWII BŁOGOSŁAWIONEJ HANNY CHRZANOWSKIEJ 2023-10-05 17:06

 

 

W poniedziałek 02 października 2023 r. zakończyła się uroczystą Mszą Świętą peregrynacja relikwii błogosławionej Hanny Chrzanowskiej w Szpitalu im. Rudolfa Weigla w Blachowni. Przez cztery dni pielęgniarki i położne, lekarze
i pacjenci mogli powierzać najskrytsze prośby za wstawiennictwem Błogosławionej. Jak mi przekazano były to dni
w których Kaplica Szpitalna wyjątkowo często była odwiedzana.

 

 

                                                                          Tomasz Czech
                                                                          Przewodniczący Okręgowej Rady

 

Organy OIPiP w Częstochowie szkolą się. 2023-10-04 14:17

Jesień powyborcza to okres szkoleń Organów samorządu. W Naszej Izbie szczególnie ważny, ponieważ na 27 osób wybranych do Organów innych niż Okręgowa Rada tylko trzy osoby pracowały w nich w poprzedniej kadencji.
Dlatego tym bardziej cieszę się ze zorganizowanych szkoleń przez Naczelną Izbę.

W zeszłym tygodniu odbyło się szkolenie Rzeczników Odpowiedzialności Zawodowej. Z naszej Izby uczestniczyły Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Beata Szczerbak i Zastępcy Rzecznika Anna Profic i Małgorzata Zalewska oraz pracownik Biura OIPiP Monika Wielgos.

Dzisiaj na szkolenie Okręgowych Komisji Rewizyjnych pojechały:
Przewodnicząca Aneta Stawicka, Wiceprzewodnicząca Barbara Kujawska i Sekretarz Agnieszka Stanek.
Na początku listopada odbędzie się szkolenie Okręgowych Sądów.

Dziękuję wszystkim za poświęcony czas.
Życzę owocnego szkolenia.

Tomasz Czech
Przewodniczący Okręgowej Rady

Kolejna wizytacja projektu za nami 2023-10-02 09:24

30 września 2023 r o godzinie 8.30 rozpoczęła się kolejna, trzecia wizytacja w ramach stałego monitoringu Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych nad realizacją Projektu Wsparcie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych. Tym razem ocenie został poddany kurs specjalistyczny Komunikowanie interpersonalne w pielęgniarstwie. Gościły u nas Wiceprezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych Ewa Molka i Ewa Janiuk. Obie panie pozytywnie oceniły realizację kursu.
Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do takiej pozytywnej opinii.

 

 

                        Tomasz Czech

                        Przewodniczący Okręgowej Rady

 

Msza Święta w rocznicę urodzin Hanny Chrzanowskiej 8 października 2023r. Poczesna 2023-10-02 07:13

W najbliższą niedzielę 8 października 2023 r. o godzinie 12 w kościele pw. Świętego Jana Chrzciciela w Poczesnej będzie odprawiona Msza Święta w rocznicę urodzin błogosławionej Hanny Chrzanowskiej w intencji rozwoju pielęgniarstwa i o dary Ducha Świętego dla wykonujących ten zawód. Na Mszę zaprasza Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie Oddział w Katowicach.

Zapraszam pielęgniarki, pielęgniarzy i położne do udziału w uroczystej Mszy Świętej.
Z Okręgowej Izby zostanie wystawiony Poczet Sztandarowy dla uhonorowania wydarzenia.

Poniżej zamieszczamy plakat informacyjny.

 

                                               Tomasz Czech

                                               Przewodniczący Okręgowej Rady

KONKURSY NA STANOWISKA PIELĘGNIAREK ODDZIAŁOWYCH 2023-09-28 11:43

26 września 2023 r. w siedzibie Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kłobucku odbyły się konkursy na stanowiska:

- Pielęgniarki Oddziałowej Oddziału Dziecięcego Szpitala Rejonowego w Kłobucku

- Pielęgniarki Oddziałowej Oddziału Chorób Wewnętrznych Szpitala Rejonowego w Kłobucku.

< class="content_title ">Aktualności2
Możemy odtrąbić sukces. 2023-12-07 07:08

Możemy odtrąbić sukces

 

W zeszły piątek zakończyliśmy remont i wyposażanie Sali konferencyjno-szkoleniowej na IV piętrze. Wykonaliśmy ciężką pracę, aby poprawić warunki naszych spotkań i szkoleń. Kiedy zaczynaliśmy remont 1 sierpnia br. nie zdawałem sobie sprawy z czym przyjdzie nam się zmierzyć. Szereg zapytań ofertowych, które były dla nas nowością pozwoliły zaoszczędzić nam spore pieniądze. Żyliśmy każdym szczegółem jaki był do zrobienia i cieszyliśmy się jak dzieci z każdego detalu który został wykonany. Były też chwile zwątpienia i nieprzespanych przeze mnie nocy, kiedy żadna firma nie odpowiedziała na naszą ofertę. Ale szliśmy dalej. Krok po kroku z niewielką obsuwką czasową.
I dzisiaj kiedy patrzę na naszą salę chętnie nie wychodziłbym z niej. Cieszę się, że wspólnie
z Okręgową Radą i pracownikami Biura udało się dla Naszej Izby pozyskać Salę na miarę XXI wieku. Dla mnie to taki tegoroczny i Mikołaj i Gwiazdka razem wzięte. Dziękuję osobom, które przyczyniły się do takiego pięknego efektu końcowego, za pracę, cierpliwość, wiarę w osiągnięcie celu i wsparcie.

Popatrzcie na galerię zdjęć z poszczególnych etapów budowy.

 

Tomasz Czech

 

2023-10-25 13:09

24 października 2023 r. w siedzibie Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kłobucku przeprowadzono postępowanie konkursowe na stanowisko Pielęgniarki Oddziałowej Oddziału Wewnętrznego  z Pododdziałem Geriatrycznym Szpitala im. dr. Anki w Krzepicach.

Relacja z Krajowego Zjazdu Pielęgniarek i Położnych 2023-05-23 05:32

 

W dniach 15-17 maja 2023 r w Warszawie odbył się Krajowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych w Warszawie. Delegatami na Zjazd z naszej Izby są: Renata Sówka, Jolanta Garus – Kmieć, Agnieszka Hebda, Borszcz Roman, Andrzej Chrzęstek i Tomasz Czech.

 

W dniach 15-17 maja 2023 r w Warszawie odbył się Krajowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych
w Warszawie. Delegatami na Zjazd z naszej Izby są: Renata Sówka, Jolanta Garus – Kmieć, Agnieszka Hebda, Borszcz Roman, Andrzej Chrzęstek i Ja.

 

 

W pierwsze popołudnie ustępująca Prezes Zofia Małas podsumowała VII kadencję. W dalszej części odznaczono statuetkami i odznaczeniami Samorządu Pielęgniarek i Położnych. Z naszej Izby Złote Odznaczenie Samorządu Pielęgniarek i Położnych otrzymała Przewodnicząca ORPiP VII kadencji Barbara Płaza. Gratuluję i proszę przyjąć najlepsze życzenia dalszych sukcesów zawodowych.

W drugim dniu Zjazdu przedstawiano, dyskutowano i zatwierdzano sprawozdania organów VII kadencji. Następnie przystąpiono do wyborów. W wyniku przeprowadzonych wyborów Prezesem Naczelnej Rady została pani Mariola Łodzińska. Pani Prezes proszę przyjąć wyrazy uznania za dotychczasową pracę i życzenia wielu sukcesów w obecnej kadencji. Wybrano Przewodniczącego Naczelnego Sądu Pielęgniarek i Położnych, Przewodniczącą Naczelnej Komisji Rewizyjnej i Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej. W dalszej części Zjazdu wybierano członków poszczególnych organów Naczelnej Izby. Do Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych
z naszej Izby kandydowali: Andrzej Chrzęstek i Roman Borszcz. W wyniku wyborów członkiem Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych został Andrzej Chrzęstek. Roman niestety nie został wybrany, ale uzyskał bardzo imponujący wynik w porównaniu do osób znanych w środowisku pielęgniarsko- położniczym. Gratuluję Romku. Andrzeju jestem dumny. A teraz do pracy, ciężkiej pracy.

Trzeci dzień Zjazdu to opracowywanie wniosków złożonych podczas Zjazdu. Było ich przeszło 70.

Przyjęto Uchwałę w sprawie określa zasady etyki zawodowej. Przełomowy dokument uaktualniony i przystający do współczesnych czasów. Podjęto Uchwałę w sprawie programu działania samorządu na VIII kadencję oraz Uchwałę w sprawie szczegółowego sposobu przeprowadzania wizytacji,
w tym sposobu wyboru osób wykonujących czynności wizytacyjne.

Wniosek w sprawie określenia wysokość i częstotliwości wpłat składki członkowskiej oraz zasady jej podziału został odłożony na następny Krajowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych w przyszłym roku. Pozostałe wnioski dotyczyły praktycznie wszystkich dziedzin pielęgniarstwa i położnictwa
i będę je publikował na stronie internetowej Izby.

Dziękuję delegatom naszej Izby za pracę podczas obrad VIII Zjazdu. Odznaczonej i Wybranemu Gratuluję.

 

 

Tomasz Czech
Przewodniczący Okręgowej RadyRelacja z Gali obchodów Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Dnia Położnej 19 maja 2023 roku 2023-05-23 06:06

  Tegoroczne obchody odbyły się w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

O godzinie 16. 00 w imieniu Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych gości powitał pan Robert Dorosławski – prowadzący Galę.

Następnie oficjalnego otwarcia dokonał Przewodniczący Okręgowej Rady Pielęgniarek
 i Położnych w Częstochowie Tomasz Czech. Uroczyście wprowadzono Sztandar  Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie w składzie: Chorąży Pocztu Roman Borszcz w asyście Renaty Wróż i Jolanty Garus-Kmieć.                          Odśpiewano Hymn Pielęgniarek.

 

Minutą ciszy uczczono pielęgniarki i położne zmarłe w 2022 r. Podczas pięknego podkładu muzycznego z niesamowitym brzmieniem skrzypiec, prowadzący odczytał 25 nazwisk zmarłych koleżanek.

 

 W dalszej części Przewodniczący w swoim wystąpieniu odniósł się do humanistycznych podstaw pielęgniarstwa i położnictwa, zagrożeń współczesnego świata w relacjach międzyludzkich oraz rozwoju zawodów. Następnie zwrócił uwagę na cechy osobowości, których oczekuje się od osób wykonujących zawód pielęgniarki lub położnej. Podkreślił wysokie wykształcenie i kompetencje współczesnych pielęgniarek
i położnych oraz samodzielność zawodową. Wybrzmiała również refleksja, że oba zawody w dalszym ciągu są zawodami deficytowymi. Na zakończenie Przewodniczący przeprowadził wywód na temat kierunków działania Samorządu na najbliższy czas.

Po przemówieniu Tomasz Czech razem z Sekretarzem ORPiP Marzeną Maniszewską
i Skarbnikiem ORPiP Andrzejem Chrzęstkiem złożyli zebranym życzenia.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Laudacjom i życzeniom nie było końca. Oprócz listów gratulacyjnych, pięknych kwiatów składanych dla pielęgniarek
i położnych otrzymaliśmy prezenty. Pastele z Ratuszem Częstochowy, Anioła który ma przynieść szczęście VIII kadencji i okolicznościowy kubek.

Na zakończenie części oficjalnej wręczono 5 położnym i 20 pielęgniarkom odznaczenia Za zasługi w zawodzie.

Kapituła w tym roku wybrała do odznaczeń osoby legitymujące się wieloletnim stażem pracy, ale przede wszystkim uhonorowano osoby, których kariery zawodowe mogą być wskazówką do budowania drogi zawodowej osób wchodzących do zawodu.  

Na zakończenie części oficjalnej wyprowadzono Sztandar Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie.

Po poczęstunku w Foyer im. Marka Perepeczki rozpoczął się spektakl – Kariera Nikodema Dyzmy według powieści Tadeusza Dołęgi – Mostowicza.

 

Oprawę i relację dla Państwa przygotowali: Marzena Maniszewska, Anna Kęsik, Anna Kwiatkowska, Izabela Bem, Magdalena Maryon i Monika Wielgos. 

Zmiana zasad przyjmowania wniosków ! 2023-02-09 06:56

Zmiana zasad przyjmowania wniosków !

Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, iż wnioski o dofinansowanie kosztów kształcenia i doskonalenia zawodowego począwszy od dnia 01.03.2023 r. będą przyjmowane wyłącznie w  wersji papierowej - osobiście w siedzibie biura OIPiP w Częstochowie lub za pośrednictwem poczty polskiej.
Wnioski przesyłane mailowo nie będą rozpatrywane.

  • Podstrona 1 z 2
  • 1
  • 2