Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie

BIP
  • SERWIS DLA PIELĘGNIAREK
  • SERWIS DLA PIELĘGNIAREK
  • SERWIS DLA PIELĘGNIAREK
« »

Aktualności Okręgowej Izby Pięlegniarek i Położnych w Częstochowie

WIĘCEJ

Konferencje
Szkolenia
Kursy

WIĘCEJ
Uchwały Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie VIII kadencji
WIĘCEJ

Biuletyn informacyjny

WIĘCEJ

Ośrodek szkoleniowy

WIĘCEJ

Komisja ds recept

WIĘCEJ
Spotkanie Koła Emerytów 2024-02-22 08:35

21 lutego 2024 r.

 Koło emerytów

 Gwarno było dzisiaj w Izbie o godzinie 12. O tej godzinie rozpoczęło się posiedzenie Koła emerytów ORPiP w Częstochowie wraz z zaproszonymi gośćmi. Tym samym uważam, że Koło rozpoczęło swoją działalność dla członków samorządu.

Ze wzruszeniem i zazdrością patrzyłem na energię koleżanek emerytek. Przyszły z pomysłami na  działanie Koła. Wyznaczyły sobie cele do realizacji. Wspominały przeszłe czasy.

Rozmawialiśmy również o utworzeniu koła emerytów w ramach Oddziału Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego w Częstochowie. Pomysł znalazł akceptację wśród zebranych zwłaszcza, że wszystkie koleżanki emerytki pracowały w strukturach PTP i były odznaczane odznaczeniami Towarzystwa. Cieszę się, że struktury PTP rozrastają się w Częstochowie.

Zebrane wyznaczyły sobie datę następnego spotkania. Jest to okres przedświąteczny. Cieszę się, że Panie chcą spędzić ten czas z nami w Izbie. Już teraz nie mogę doczekać się tego spotkania, na które serdecznie zapraszam.

Poniżej fotorelacja ze spotkania.

 

Tomasz Czech         
Przewodniczący Okręgowej Rady

Nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy im. Doktora Władysława Biegańskiego w dziedzinie ochrony zdrowia 2024-02-22 08:28

21 lutego 2024 r.

Nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy im. Doktora Władysława Biegańskiego w dziedzinie ochrony zdrowia

Dzisiaj miałem zaszczyt wziąć udział w pracach kapituły Nagród Prezydenta Miasta Częstochowy im. Doktora Władysława Biegańskiego w dziedzinie ochrony zdrowia. Nagrody przyznawane są za wybitną i znaczącą działalność w ochronie zdrowia, szczególny charakter pracy na rzecz pacjenta. Jest to kolejna edycja. Nagrody przyznawane są od 1997 r. Nagrody wręczane  są w ramach Światowego Dnia Zdrowia obchodzonego corocznie w dniu 7 kwietnia. W tym roku będą wręczone 3 kwietnia. Gratuluję wszystkim zgłoszonym koleżankom. Osobiście uważam, że już sama nominacja do nagrody jest wielkim wyróżnieniem zwłaszcza, że zgłoszenia były dokonywane przez zespoły terapeutyczne, samorządy zawodowe i przede wszystkim naszych pacjentów.

 

Tomasz Czech
Przewodniczący Okręgowej Rady

 

 

Rozpoczął się kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego 2024-02-22 08:23

19 lutego 2024 r.

 Rozpoczął się kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego

Dzisiaj o godzinie 15 rozpoczął się  kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego. To pierwszy kurs kwalifikacyjny organizowany w naszej Izbie. Tym bardziej się cieszę i dziękuję uczestnikom za wybranie nas jako organizatora kształcenia. Postaramy się razem z wykładowcami, aby był to dobrze spędzony Państwa czas. Życzę powodzenia w zdobywaniu kolejnego szczebla rozwoju zawodowego.

Poniżej chciałbym zaprezentować koleżankom i kolegom grupę uczestników kursu.

 

 

Tomasz Czech
Przewodniczacy Okręgowej Rady

 

Wprowadzenie relikwii Błogosławionej Hanny Chrzanowskiej 2024-02-22 08:20

19 lutego 2024 r.

 Wprowadzenie relikwii Błogosławionej Hanny Chrzanowskiej

O godzinie 11 w Kaplicy częstochowskiego Hospicjum przy ul. Kopernika została odprawiona Msza Święta w trakcie, której zostały na stałe wprowadzone relikwie Błogosławionej Hanny Chrzanowskiej. Mszę Świętą celebrował Arcybiskup Archidiecezji Częstochowskiej Wacław Depo.  We wspólnej modlitwie uczestniczyli pracownicy ochrony zdrowia, samorządy zawodowe, pracownicy i wolontariusze Hospicjum oraz rodziny i osoby wspierające Stowarzyszenie.

Arcybiskup uhonorował 46 lat pracy Prezes Annę Kaptacz i Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej medalem Świętej Rodziny Archidiecezji Częstochowskiej.

Gratuluję Pani Prezes, Zarządowi i pracownikom Hospicjum tego pięknego wyróżnienia i życzę dalszych sukcesów.

 

Tomasz Czech    
Przewodniczący Okręgowej Rady

Spotkanie z Dyrektorką Domu Pomocy Społecznej 2024-02-22 08:15

16 lutego 2024 r

 Spotkanie z Dyrektorką Domu Pomocy Społecznej

Dzisiaj o godzinie 830 uczestniczyłem w spotkaniu z Dyrektorką Domu Pomocy Społecznej            
w Częstochowie przy ul. Kontkiewicza Anną Herman.

Głównym tematem spotkania była sytuacja w tym wynagrodzenia pielęgniarek zatrudnionych      
 w domach pomocy społecznej. Problem nie jest nowy. Działania w tej materii podejmowane były przez okręgowe rady i Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych. Dostrzegając różnice                     
w wynagradzaniu pielęgniarek  domów pomocy społecznej Naczelna Rada powołała komisję, która  pracuje nad tym problemem. Po spotkaniu poprosiłem o kontakt z Przewodniczącą komisji ds domów pomocy społecznej NRPiP o rozmowę – oczekuję na nią. Dyrektor Herman zapewniła mnie, że są pielęgniarki, które wyraziły wolę pracy legislacyjnej w tym zakresie. Myślę, że mogłyby być wsparciem działań Naczelnej Rady.

Na 25 marca 2024 r. zostałem zaproszony przez Panią Dyrektor na spotkanie dyrektorów DPS       
 z Częstochowy i powiatu częstochowskiego na którym będę. Wnioski ze spotkanie przekażę koleżankom i kolegom w relacji.

 

Tomasz Czech                                                                                                                          
Przewodniczący Okręgowej Rady  

ODDZIAŁ POLSKIEGO TOWARZYSTWA PIELĘGNIARSKIEGO W CZĘSTOCHOWIE 2024-02-20 12:34

20 lutego 2024 r

 To ważny dzień w historii naszego samorządu

 W dniu dzisiejszym zostałem poinformowany, że w dniu 15 lutego Zarząd Główny wyraził pozytywną opinie w sprawie utworzenia nowego Oddziału Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego w Częstochowie.

Jestem szczęśliwy, że uda nam się stworzyć Oddział. Dziękuję członkom Zarządu Głównego za pozytywną opinię.

Przed nami w trybie pilnym ustalenie harmonogramu działań związanych z utworzeniem Oddziału czyli planowanej daty Zjazdu Wyborczego Oddziału.

Zapraszam osoby chętne do pracy do kontaktu z Biurem Izby w celu inicjacji prac.

 

Tomasz Czech
Przewodniczący Okręgowej Rady

 

Spotkanie z Wiceministrem Zdrowia Wojciechem Koniecznym 2024-02-15 12:14

05 lutego 2024 r.

Spotkanie z Wiceministrem Zdrowia Wojciechem Koniecznym
Dzisiaj o godzinie 13:30 w Częstochowie uczestniczyłem w spotkaniu pielęgniarek i pielęgniarzy systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne z Ministrem Wojciechem Koniecznym. W spotkaniu uczestniczyli: Konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego dr n. med. Anna Małecka – Dubiela, Konsultant wojewódzki województwa świętokrzyskiego w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego dr n. med. Monika Borek, Konsultant wojewódzki województwa opolskiego w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego dr n. med. Stanisław Szczerbiński oraz pielęgniarka SOR w Ostrowcu Świętokrzyskim Iwona Radomska.

Zebrani dyskutowali nad pozycją pielęgniarek i pielęgniarzy ratunkowych w systemie PRM, kierunkach rozwoju pielęgniarstwa ratunkowego, uprawnieniach specjalistek i specjalistów poza systemem PRM. Spotkanie miało charakter informacyjny-dyskusyjny.

 

Tomasz Czech         

Przewodniczący Okręgowej Rady

< class="content_title ">Aktualności2
Możemy odtrąbić sukces. 2023-12-07 07:08

Możemy odtrąbić sukces

 

W zeszły piątek zakończyliśmy remont i wyposażanie Sali konferencyjno-szkoleniowej na IV piętrze. Wykonaliśmy ciężką pracę, aby poprawić warunki naszych spotkań i szkoleń. Kiedy zaczynaliśmy remont 1 sierpnia br. nie zdawałem sobie sprawy z czym przyjdzie nam się zmierzyć. Szereg zapytań ofertowych, które były dla nas nowością pozwoliły zaoszczędzić nam spore pieniądze. Żyliśmy każdym szczegółem jaki był do zrobienia i cieszyliśmy się jak dzieci z każdego detalu który został wykonany. Były też chwile zwątpienia i nieprzespanych przeze mnie nocy, kiedy żadna firma nie odpowiedziała na naszą ofertę. Ale szliśmy dalej. Krok po kroku z niewielką obsuwką czasową.
I dzisiaj kiedy patrzę na naszą salę chętnie nie wychodziłbym z niej. Cieszę się, że wspólnie
z Okręgową Radą i pracownikami Biura udało się dla Naszej Izby pozyskać Salę na miarę XXI wieku. Dla mnie to taki tegoroczny i Mikołaj i Gwiazdka razem wzięte. Dziękuję osobom, które przyczyniły się do takiego pięknego efektu końcowego, za pracę, cierpliwość, wiarę w osiągnięcie celu i wsparcie.

Popatrzcie na galerię zdjęć z poszczególnych etapów budowy.

 

Tomasz Czech

 

2023-10-25 13:09

24 października 2023 r. w siedzibie Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kłobucku przeprowadzono postępowanie konkursowe na stanowisko Pielęgniarki Oddziałowej Oddziału Wewnętrznego  z Pododdziałem Geriatrycznym Szpitala im. dr. Anki w Krzepicach.

Relacja z Krajowego Zjazdu Pielęgniarek i Położnych 2023-05-23 05:32

 

W dniach 15-17 maja 2023 r w Warszawie odbył się Krajowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych w Warszawie. Delegatami na Zjazd z naszej Izby są: Renata Sówka, Jolanta Garus – Kmieć, Agnieszka Hebda, Borszcz Roman, Andrzej Chrzęstek i Tomasz Czech.

 

W dniach 15-17 maja 2023 r w Warszawie odbył się Krajowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych
w Warszawie. Delegatami na Zjazd z naszej Izby są: Renata Sówka, Jolanta Garus – Kmieć, Agnieszka Hebda, Borszcz Roman, Andrzej Chrzęstek i Ja.

 

 

W pierwsze popołudnie ustępująca Prezes Zofia Małas podsumowała VII kadencję. W dalszej części odznaczono statuetkami i odznaczeniami Samorządu Pielęgniarek i Położnych. Z naszej Izby Złote Odznaczenie Samorządu Pielęgniarek i Położnych otrzymała Przewodnicząca ORPiP VII kadencji Barbara Płaza. Gratuluję i proszę przyjąć najlepsze życzenia dalszych sukcesów zawodowych.

W drugim dniu Zjazdu przedstawiano, dyskutowano i zatwierdzano sprawozdania organów VII kadencji. Następnie przystąpiono do wyborów. W wyniku przeprowadzonych wyborów Prezesem Naczelnej Rady została pani Mariola Łodzińska. Pani Prezes proszę przyjąć wyrazy uznania za dotychczasową pracę i życzenia wielu sukcesów w obecnej kadencji. Wybrano Przewodniczącego Naczelnego Sądu Pielęgniarek i Położnych, Przewodniczącą Naczelnej Komisji Rewizyjnej i Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej. W dalszej części Zjazdu wybierano członków poszczególnych organów Naczelnej Izby. Do Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych
z naszej Izby kandydowali: Andrzej Chrzęstek i Roman Borszcz. W wyniku wyborów członkiem Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych został Andrzej Chrzęstek. Roman niestety nie został wybrany, ale uzyskał bardzo imponujący wynik w porównaniu do osób znanych w środowisku pielęgniarsko- położniczym. Gratuluję Romku. Andrzeju jestem dumny. A teraz do pracy, ciężkiej pracy.

Trzeci dzień Zjazdu to opracowywanie wniosków złożonych podczas Zjazdu. Było ich przeszło 70.

Przyjęto Uchwałę w sprawie określa zasady etyki zawodowej. Przełomowy dokument uaktualniony i przystający do współczesnych czasów. Podjęto Uchwałę w sprawie programu działania samorządu na VIII kadencję oraz Uchwałę w sprawie szczegółowego sposobu przeprowadzania wizytacji,
w tym sposobu wyboru osób wykonujących czynności wizytacyjne.

Wniosek w sprawie określenia wysokość i częstotliwości wpłat składki członkowskiej oraz zasady jej podziału został odłożony na następny Krajowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych w przyszłym roku. Pozostałe wnioski dotyczyły praktycznie wszystkich dziedzin pielęgniarstwa i położnictwa
i będę je publikował na stronie internetowej Izby.

Dziękuję delegatom naszej Izby za pracę podczas obrad VIII Zjazdu. Odznaczonej i Wybranemu Gratuluję.

 

 

Tomasz Czech
Przewodniczący Okręgowej RadyRelacja z Gali obchodów Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Dnia Położnej 19 maja 2023 roku 2023-05-23 06:06

  Tegoroczne obchody odbyły się w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

O godzinie 16. 00 w imieniu Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych gości powitał pan Robert Dorosławski – prowadzący Galę.

Następnie oficjalnego otwarcia dokonał Przewodniczący Okręgowej Rady Pielęgniarek
 i Położnych w Częstochowie Tomasz Czech. Uroczyście wprowadzono Sztandar  Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie w składzie: Chorąży Pocztu Roman Borszcz w asyście Renaty Wróż i Jolanty Garus-Kmieć.                          Odśpiewano Hymn Pielęgniarek.

 

Minutą ciszy uczczono pielęgniarki i położne zmarłe w 2022 r. Podczas pięknego podkładu muzycznego z niesamowitym brzmieniem skrzypiec, prowadzący odczytał 25 nazwisk zmarłych koleżanek.

 

 W dalszej części Przewodniczący w swoim wystąpieniu odniósł się do humanistycznych podstaw pielęgniarstwa i położnictwa, zagrożeń współczesnego świata w relacjach międzyludzkich oraz rozwoju zawodów. Następnie zwrócił uwagę na cechy osobowości, których oczekuje się od osób wykonujących zawód pielęgniarki lub położnej. Podkreślił wysokie wykształcenie i kompetencje współczesnych pielęgniarek
i położnych oraz samodzielność zawodową. Wybrzmiała również refleksja, że oba zawody w dalszym ciągu są zawodami deficytowymi. Na zakończenie Przewodniczący przeprowadził wywód na temat kierunków działania Samorządu na najbliższy czas.

Po przemówieniu Tomasz Czech razem z Sekretarzem ORPiP Marzeną Maniszewską
i Skarbnikiem ORPiP Andrzejem Chrzęstkiem złożyli zebranym życzenia.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Laudacjom i życzeniom nie było końca. Oprócz listów gratulacyjnych, pięknych kwiatów składanych dla pielęgniarek
i położnych otrzymaliśmy prezenty. Pastele z Ratuszem Częstochowy, Anioła który ma przynieść szczęście VIII kadencji i okolicznościowy kubek.

Na zakończenie części oficjalnej wręczono 5 położnym i 20 pielęgniarkom odznaczenia Za zasługi w zawodzie.

Kapituła w tym roku wybrała do odznaczeń osoby legitymujące się wieloletnim stażem pracy, ale przede wszystkim uhonorowano osoby, których kariery zawodowe mogą być wskazówką do budowania drogi zawodowej osób wchodzących do zawodu.  

Na zakończenie części oficjalnej wyprowadzono Sztandar Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie.

Po poczęstunku w Foyer im. Marka Perepeczki rozpoczął się spektakl – Kariera Nikodema Dyzmy według powieści Tadeusza Dołęgi – Mostowicza.

 

Oprawę i relację dla Państwa przygotowali: Marzena Maniszewska, Anna Kęsik, Anna Kwiatkowska, Izabela Bem, Magdalena Maryon i Monika Wielgos. 

Zmiana zasad przyjmowania wniosków ! 2023-02-09 06:56

Zmiana zasad przyjmowania wniosków !

Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, iż wnioski o dofinansowanie kosztów kształcenia i doskonalenia zawodowego począwszy od dnia 01.03.2023 r. będą przyjmowane wyłącznie w  wersji papierowej - osobiście w siedzibie biura OIPiP w Częstochowie lub za pośrednictwem poczty polskiej.
Wnioski przesyłane mailowo nie będą rozpatrywane.

  • Podstrona 1 z 2
  • 1
  • 2