22 października 2024 r.
W trosce o godność i jakość życia
Znacie to zdanie. To temat przewodni naszej częstochowskiej Konferencji naukowo-szkoleniowej organizowanej w ramach Jurajskiego Dnia Opieki Długoterminowej.
Organizujemy szkolenie z wielkim rozmachem ponieważ wśród wykładowców i panelistów znaleźli się najwybitniejsi specjaliści w tej dziedzinie medycyny od gór po Morze Bałtyckie przez Toruń, Katowice, Oborniki Śląskie czy Lublin. Zaproszenia przyjęli wszyscy zaproszeni goście. Przyjazd do Częstochowy potwierdzili pracodawcy podmiotów pielęgniarskich realizujących świadczenia z zakresu opieki długoterminowej. Akademia Polonijna szykuje już Aulę na nasze spotkanie. Sponsorzy są w kontakcie z nami i chcą Państwu zaprezentować swoje najnowsze produkty, które na pewno pomogą w pracy z pacjentami. Prezenty czekają na uczestników, identyfikatory drukują się.
Wszystko jest prawie gotowe tylko......
Wchodzę dzisiaj na link rejestracyjny i zorientowałem się, że mamy dopiero połowę chętnych. A myślałem, że będziemy tworzyli listy rezerwowe ze względu na wysoki poziom poruszanych tematów. Dziwni mnie fakt, że nie chcecie skorzystać z bezpłatnej konferencji na terenie Częstochowy. Do tej pory po wiedzę musiałyście jeździć nawet w odległe miejsca Polski. Powiem szczerze, że duże zainteresowanie jest wśród koleżanek z ościennych Izb, za co im dziękuję. Zastanawiam się nad przyczynami takiego stanu. Wszystkich czytających ten wpis proszę o udostępnienie go na swoich kontach. Jeżeli potrzebujecie informacji proszę dzwońcie do mnie. Udostępniłem wam dwa prywatne swoje numery telefonów. Jeżeli nie wiecie jak się zalogować na Konferencję wykonajcie jeden telefon do mnie. Pomożemy czy nawet zrobimy to za was. Pamiętajcie – to jest nasze wspólne dzieło. Wysilmy się, żeby zostało w naszej pamięci na zawsze.
W załączeniu link do rejestracji i plakat.
https://forms.gle/K861bKrBvVGgvqbM9
Tomasz Czech
Chciałbym poinformować, że nasza samorządowa koleżanka Renata Sówka została powołana do Rady Akredytacyjnej.
Jest to ciało które zajmuje się opracowywaniem projektów standardów akredytacyjnych, przygotowywaniem rekomendacji w sprawie udzielenia albo odmowy udzielenia akredytacji podmiotowi wnioskującemu o udzielenie akredytacji oraz współpracą z podmiotami krajowymi i zagranicznymi w podejmowaniu działań na rzecz poprawy jakości i bezpieczeństwa udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej. W skład Rady wchodzą przedstawiciele wielu ministerstw w tym Zdrowia, Obrony Narodowej, MSWiA, Rzecznik praw pacjenta, NIL, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych (właśnie nasza koleżanka).
Renata cieszę się bardzo z twojego wyboru. Życzę sukcesów i pamiętaj o wszelkim wsparciu naszej Izby jakiego będziesz potrzebowała.
Tomasz Czech
Szanowni Państwo Pielęgniarki, Pielęgniarze, Położne
Przewodniczący Śląskiego Forum Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego Pan dr. Mariusz Cieśla, w imieniu Śląskiego Forum Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego, do którego przynależy Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie zaprasza na Forumową Terenową Grę Rowerową m.in. szklakiem wybranych Beboków w Katowicach w dniu 18 maja 2024 r. (sobota).
Lokalizacja: Start i meta Dolina Trzech Stawów
Czas trwania: 4-5 godzin
Odległość/ dystans: około 40 km
17 kwietnia 2024 r. w siedzibie Izby od godziny 10 uczyliśmy się obsługi naszego fantomu wysokiej wierności (najnowocześniejszego w Polsce jak zapewnił nas przedstawiciel firmy) nazwanego Benjaminem. Szkolenie przesuwało się dwukrotnie nie z naszej przyczyny, ale wreszcie dokonało się. Nagrywaliśmy filmiki z instruktażu ponieważ obsługa tego symulatora nie jest łatwa.
Na przełomie maja i czerwca planujemy pierwsze warsztaty z użyciem fantomu. Na pierwszy ogień idą zagadnienia z zakresu ratownictwa ponieważ te w rozmowach ze mną zostały wskazane przez was jako priorytetowe. Obserwujcie nas na FB i Stronie Internetowej. Jak zwykle gorąco zapraszam na nasze szkolenia. Zrobimy je w godzinach popołudniowych około 1400-1430 przez jakieś 3 godziny. Instruktorzy już opracowują scenariusze na ćwiczenia. Kolejne zadanie wykonane.
Tomasz Czech
18 kwietnia 2024 r. godz. 14:30
W czwartek o godzinie 14:30 odbyło się już III Forum leczenia ran przewlekłych.
To kontynuacja zgłębiania wiedzy i umiejętności oraz wymiany doświadczeń w leczeniu ran.
Tematem przewodnim tej edycji było leczenie ran przewlekłych terapią podciśnieniową.
Jest to nowoczesna metoda leczenia ran przewlekłych, umożliwiająca poprzez ciągłe odsysanie wysięku z rany, utrzymywanie ujemnego ciśnienia na jej powierzchni, oraz akcelerację wielu innych, mających pozytywny wpływ na tempo gojenia procesów naprawczych. Co więcej pobudza ranę do ziarninowania, zmniejsza obrzęk w okolicy rany powoduje przekrwienie dna rany, odprowadza nadmiar wysięku z powierzchni rany do kanistra, spełnia warunki koncepcji wilgotnej terapii ran, stymuluję proliferację fibroblastów i komórek endotelialnych oraz edukuje ilość bakterii w ranie.
Takie leczenie stosuje się w ranach przewlekłych – owrzodzenia, odleżyny, zespół stopy cukrzycowej, w ranach pourazowych np. otwarte złamania, w zakażonych ranach pooperacyjnych – np.powłok brzusznych, klatki piersiowej oraz do zabezpieczenia przeszczepów skórnych.
16 kwietnia 2024 r. godz. 14:00
We wtorek o godz. 14:00 w sali konferencyjno-szkoleniowej na IV piętrze odbyło się szkolenie wewnętrzne pt. „Żywienie medyczne” zorganizowane przez Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie oraz firmę Nutricia Polska.
Zajęcia prowadzone były w trzech blokach tematycznych przez innych prelegentów.
17 kwietnia 2024 r.
O godzinie 13 spotkałem się z zastępcą Prezydenta Miasta Częstochowy Piotrem Grzybowskim. Tematem spotkania była organizacja Biegu promującego zawody pielęgniarki i położnej, który odbędzie się 25 maja 2024 r. jako jedno z wydarzeń obchodów Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Dnia Położnej.
W rozmowach jakie odbyłem na przełomie roku Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk zaproponował nam, jako miejsce organizacji biegu, Promenadę im. Czesława Niemena, a imprezę współdzielimy z obchodami Dnia samorządowca. Jako Izba nie mamy doświadczenia w organizacji imprez plenerowych. Dlatego w imieniu pielęgniarek i położnych naszego okręgu poprosiłem o pomoc w realizacji tego celu i tą pomoc otrzymaliśmy. Z inicjatywy Prezydenta zagwarantowaną mamy bezpłatną pomoc w zorganizowaniu biegu od stowarzyszenia, które zajmuje się profesjonalnie organizowaniem takich wydarzeń.
Jednocześnie będzie prowadzona akcja pozyskiwania dawców szpiku kostnego. To wspólna inicjatywa naszych koleżanek Jolanty Dołęgi i Katarzyny Godlewskiej oraz Fundacji DKMS. Koleżanki z Koła emerytów i Koła pielęgniarek i położnych wchodzących do zawodu już zaoferowały swoją pomoc. Dziękuję za to.
Impreza rozpoczyna się o godzinie 10 jako wspólny marszobieg. O dalszych szczegółach będę was informował.
Tomasz Czech
12 kwietnia 2024 r
W dniu dzisiejszym uczestniczyliśmy w spotkaniu z Ministrem Zdrowia Wojciechem Koniecznym, które odbyło się w Warszawie w siedzibie Ministerstwa. Debata dotyczyła problemów opieki długoterminowej. Zgromadzenie było wielostronne. Współuczestniczyli w nim przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, Konsultanci wojewódzcy w dziedzinie pielęgniarstwa opieki długoterminowej, Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie. Nasz samorząd reprezentowali: dr Iwona Markiewicz (Przewodnicząca Komisji ds opieki długoterminowej i paliatywnej), Ewa Kucharska, Agnieszka Zalas i Tomasz Czech. Zagadnienia merytoryczne opracowali konsultanci. Zostały one przedstawione Ministrowi korespondencyjnie w trakcie przygotowania spotkania. Taka formuła spowodowała, że spotkanie było konkretne, oparte na rzetelnej wiedzy i doświadczeniu zebranych. Problemy podzielono na dwie części, dotyczące opieki długoterminowej domowej i stacjonarnej.
W dniu dzisiejszym (10.04.2024) w Sali Konferencyjno- szkoleniowej im. Zofii Konderskiej odbyło się szkolenie pod nazwą Jakość w placówce medycznej. Szkolenie przygotowała i przeprowadziła Koleżanka Renata Sówka. Szkolenie zgromadziło …………. osób. W toku szkolenia analizie poddano przepisy prawa dotyczące jakości świadczeń medycznych. Wskazano metody i narzędzia zarządzania. Retrospekcji poddano systemy zarządzania jakością oparte na międzynarodowych normach oraz narodowych programach akredytacji zakładów opieki zdrowotnej.
Szkolenie bardzo udane. Chwalone przez uczestników. Dziękuję Renacie za podjęcie wyzwania, zaangażowanie i pomoc w zrozumieniu tematu.
Uczestnikom życzę powodzenia we wprowadzaniu systemu zarządzania jakością z wykorzystaniem wiedzy uzyskanej w trakcie szkolenia.
Poniżej fotorelacja ze szkolenia.
Tomasz Czech
Możemy odtrąbić sukces
W zeszły piątek zakończyliśmy remont i wyposażanie Sali konferencyjno-szkoleniowej na IV piętrze. Wykonaliśmy ciężką pracę, aby poprawić warunki naszych spotkań i szkoleń. Kiedy zaczynaliśmy remont 1 sierpnia br. nie zdawałem sobie sprawy z czym przyjdzie nam się zmierzyć. Szereg zapytań ofertowych, które były dla nas nowością pozwoliły zaoszczędzić nam spore pieniądze. Żyliśmy każdym szczegółem jaki był do zrobienia i cieszyliśmy się jak dzieci z każdego detalu który został wykonany. Były też chwile zwątpienia i nieprzespanych przeze mnie nocy, kiedy żadna firma nie odpowiedziała na naszą ofertę. Ale szliśmy dalej. Krok po kroku z niewielką obsuwką czasową.
I dzisiaj kiedy patrzę na naszą salę chętnie nie wychodziłbym z niej. Cieszę się, że wspólnie
z Okręgową Radą i pracownikami Biura udało się dla Naszej Izby pozyskać Salę na miarę XXI wieku. Dla mnie to taki tegoroczny i Mikołaj i Gwiazdka razem wzięte. Dziękuję osobom, które przyczyniły się do takiego pięknego efektu końcowego, za pracę, cierpliwość, wiarę w osiągnięcie celu i wsparcie.
Popatrzcie na galerię zdjęć z poszczególnych etapów budowy.
Tomasz Czech
W dniach 15-17 maja 2023 r w Warszawie odbył się Krajowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych w Warszawie. Delegatami na Zjazd z naszej Izby są: Renata Sówka, Jolanta Garus – Kmieć, Agnieszka Hebda, Borszcz Roman, Andrzej Chrzęstek i Tomasz Czech. |
W dniach 15-17 maja 2023 r w Warszawie odbył się Krajowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych
w Warszawie. Delegatami na Zjazd z naszej Izby są: Renata Sówka, Jolanta Garus – Kmieć, Agnieszka Hebda, Borszcz Roman, Andrzej Chrzęstek i Ja.
W pierwsze popołudnie ustępująca Prezes Zofia Małas podsumowała VII kadencję. W dalszej części odznaczono statuetkami i odznaczeniami Samorządu Pielęgniarek i Położnych. Z naszej Izby Złote Odznaczenie Samorządu Pielęgniarek i Położnych otrzymała Przewodnicząca ORPiP VII kadencji Barbara Płaza. Gratuluję i proszę przyjąć najlepsze życzenia dalszych sukcesów zawodowych.
W drugim dniu Zjazdu przedstawiano, dyskutowano i zatwierdzano sprawozdania organów VII kadencji. Następnie przystąpiono do wyborów. W wyniku przeprowadzonych wyborów Prezesem Naczelnej Rady została pani Mariola Łodzińska. Pani Prezes proszę przyjąć wyrazy uznania za dotychczasową pracę i życzenia wielu sukcesów w obecnej kadencji. Wybrano Przewodniczącego Naczelnego Sądu Pielęgniarek i Położnych, Przewodniczącą Naczelnej Komisji Rewizyjnej i Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej. W dalszej części Zjazdu wybierano członków poszczególnych organów Naczelnej Izby. Do Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych
z naszej Izby kandydowali: Andrzej Chrzęstek i Roman Borszcz. W wyniku wyborów członkiem Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych został Andrzej Chrzęstek. Roman niestety nie został wybrany, ale uzyskał bardzo imponujący wynik w porównaniu do osób znanych w środowisku pielęgniarsko- położniczym. Gratuluję Romku. Andrzeju jestem dumny. A teraz do pracy, ciężkiej pracy.
Trzeci dzień Zjazdu to opracowywanie wniosków złożonych podczas Zjazdu. Było ich przeszło 70.
Przyjęto Uchwałę w sprawie określa zasady etyki zawodowej. Przełomowy dokument uaktualniony i przystający do współczesnych czasów. Podjęto Uchwałę w sprawie programu działania samorządu na VIII kadencję oraz Uchwałę w sprawie szczegółowego sposobu przeprowadzania wizytacji,
w tym sposobu wyboru osób wykonujących czynności wizytacyjne.
Wniosek w sprawie określenia wysokość i częstotliwości wpłat składki członkowskiej oraz zasady jej podziału został odłożony na następny Krajowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych w przyszłym roku. Pozostałe wnioski dotyczyły praktycznie wszystkich dziedzin pielęgniarstwa i położnictwa
i będę je publikował na stronie internetowej Izby.
Dziękuję delegatom naszej Izby za pracę podczas obrad VIII Zjazdu. Odznaczonej i Wybranemu Gratuluję.
Tomasz Czech
Przewodniczący Okręgowej Rady
Tegoroczne obchody odbyły się w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.
O godzinie 16. 00 w imieniu Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych gości powitał pan Robert Dorosławski – prowadzący Galę.
Następnie oficjalnego otwarcia dokonał Przewodniczący Okręgowej Rady Pielęgniarek
i Położnych w Częstochowie Tomasz Czech. Uroczyście wprowadzono Sztandar Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie w składzie: Chorąży Pocztu Roman Borszcz w asyście Renaty Wróż i Jolanty Garus-Kmieć. Odśpiewano Hymn Pielęgniarek.
Minutą ciszy uczczono pielęgniarki i położne zmarłe w 2022 r. Podczas pięknego podkładu muzycznego z niesamowitym brzmieniem skrzypiec, prowadzący odczytał 25 nazwisk zmarłych koleżanek.
W dalszej części Przewodniczący w swoim wystąpieniu odniósł się do humanistycznych podstaw pielęgniarstwa i położnictwa, zagrożeń współczesnego świata w relacjach międzyludzkich oraz rozwoju zawodów. Następnie zwrócił uwagę na cechy osobowości, których oczekuje się od osób wykonujących zawód pielęgniarki lub położnej. Podkreślił wysokie wykształcenie i kompetencje współczesnych pielęgniarek
i położnych oraz samodzielność zawodową. Wybrzmiała również refleksja, że oba zawody w dalszym ciągu są zawodami deficytowymi. Na zakończenie Przewodniczący przeprowadził wywód na temat kierunków działania Samorządu na najbliższy czas.
Po przemówieniu Tomasz Czech razem z Sekretarzem ORPiP Marzeną Maniszewską
i Skarbnikiem ORPiP Andrzejem Chrzęstkiem złożyli zebranym życzenia.
Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Laudacjom i życzeniom nie było końca. Oprócz listów gratulacyjnych, pięknych kwiatów składanych dla pielęgniarek
i położnych otrzymaliśmy prezenty. Pastele z Ratuszem Częstochowy, Anioła który ma przynieść szczęście VIII kadencji i okolicznościowy kubek.
Na zakończenie części oficjalnej wręczono 5 położnym i 20 pielęgniarkom odznaczenia Za zasługi w zawodzie.
Kapituła w tym roku wybrała do odznaczeń osoby legitymujące się wieloletnim stażem pracy, ale przede wszystkim uhonorowano osoby, których kariery zawodowe mogą być wskazówką do budowania drogi zawodowej osób wchodzących do zawodu.
Na zakończenie części oficjalnej wyprowadzono Sztandar Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie.
Po poczęstunku w Foyer im. Marka Perepeczki rozpoczął się spektakl – Kariera Nikodema Dyzmy według powieści Tadeusza Dołęgi – Mostowicza.
Oprawę i relację dla Państwa przygotowali: Marzena Maniszewska, Anna Kęsik, Anna Kwiatkowska, Izabela Bem, Magdalena Maryon i Monika Wielgos.
Wyjaśnienia z Ministerstwa Zdrowia dotyczące możliwości uwzględniania stażu pracy cudzoziemca w kraju trzecim (np. w Ukrainie) do okresu wykonywania wymaganego do rozpoczęcia specjalizacji w Polsce
mz-do-nrpip-dot.-stazu-pracy-do-specjalizacji.pdf |
Zmiana zasad przyjmowania wniosków !
Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, iż wnioski o dofinansowanie kosztów kształcenia i doskonalenia zawodowego począwszy od dnia 01.03.2023 r. będą przyjmowane wyłącznie w wersji papierowej - osobiście w siedzibie biura OIPiP w Częstochowie lub za pośrednictwem poczty polskiej.
Wnioski przesyłane mailowo nie będą rozpatrywane.
Opinia w sprawie możliwości odliczenia składek na rzecz Izb Zawodów Zaufania Publicznego od dochodu osób zatrudnionych na umowę o pracę.
- Podstrona 1 z 2
- 1
- 2